Къща за гости фантом измами българско семейство с 800 лв

Петър резервира 3 нощувки за две семейства с 5 деца, плаща капаро и губи парите

Почивката за няколко български семейства в края на годината се превърна в нещо невъзможно, след като се оказа, че къщата за гости, която резервирали, не съществува, пише bg-voice.

Така, вместо почивка в Троянския Балкан за новогодишните празници, потърпевшите останали излъгани с пари.


Загубили и капарото, което предплатили.

По случая започна и проверка от Министерството на туризма и Комисията за защита на потребителите. От началото на зимния сезон контролните органи проверяват и дали избраните от туристите услуги отговарят на договорените условия в офертите на хотели, хижи и къщи за гости.

Атрактивната оферта за луксозна вила в Троянския Балкан привлича мъж дни преди началото на 2021-ва. Открива я в сайт за безплатни обяви след дълго търсене на свободни къщи за гости за празничните дни.

Уговорката била в деня на пътуването да се чакат в Рибарица, откъдето собственикът на вилата да ги заведе до мястото, тъй като къщата нямала точен адрес.Според офертата нощувка в луксозната вила „Френчи” в края на годината струва 500 лв.

Къщата за гости в близост до Тетевен, Троян и Рибарица разполага с 5 спални, външен топъл басейн, фитнес, сауна, пещ с чеверме и зала за забавления, става ясно още от публикуваната обява. Петър резервира за 3 нощи, за две семейства с 5 деца. Плаща и капаро от 800 лева.

Ден преди новогодишното пътуване, той търси връзка със собственика за детайли по настаняването. Уговарят се да се чакат в Рибарица в 11:00 часа. Петър обаче се усъмнява и започва да търси повече информация за вила „Френчи”.

От хора в района разбира, че такава къща за гости в Троянския Балкан няма. А след проверка разбира, че капарото е взето от София. Тогава разбира, че е измамен. Така новогодишното пътуване за цялото семейство приключва още преди да е започнало.

От Министерството на туризма направиха проверка, която потвърждава, че вилата не съществува.

Комисията за защита на потребителите също е сигнализирана.Измамените подават жалба и до полицията в Сливен. Пред Нова телевизия от там съобщиха, че Криминална полиция вече работи по случая и извършва проверка. След измамата телефонът, оставен в обявата, е изключен. Оставеното име за контакт в офертата е Никола Балевски.

Справка в Търговския регистър показва, че той е имал участие във фирма, която се занимава с търговия на дребно, авторемонти, сервизни услуги и търговия с резервни части. Фирмата е създадена през 2016 г. с капитал 10 лв., но година по-късно дяловете са прехвърлени на други две лица.

„Дори и да става въпрос за измама, т.е. за престъпление, а не за нелоялна търговска практика, хората имат право да настояват от разследващите органи, след като открият нарушителя, да получат това, което са платили.

В този случай можем да претендираме да си вземем обратно парите, но това е успоредно с отговорността, която това лице, ако бъде заловено, ще понесе в гражданско-правен план”, обясни в ефира на Нова телевизия Димитър Маргаритов, председател на КЗП.

Според експерта по киберсигурност Любомир Тулев на пръв поглед обявата изглежда напълно достоверна. Бърза проверка в интернет показва, че вила „Френчи” е рекламирана в различни сайтове за обяви. Но не и в такива за резервации в туризма. Проверява и автентични ли са снимките.

„Снимката се вижда и в няколко руски сайтове. Къщата се продава като имот в един и същи сайт. Тази вила дори фигурираше в две различни обяви с два различни телефонни номера. Снимките изглеждат като крадени”, обяснява още Тулев.

Всеки детайл по обявата е внимателно изпипан, а моментът на публикуването не е случайно избран, категоричен е Тулев – точно преди Нова година, когато ресторантите не работят.

Измамите с фалшиви обяви за резервации в интернет са честа практика, особено в по-малки обекти като апарткомплекси или къщи за гости, разказва пък експертът в туризма Константин Занков.