Решението за освобождаването на Джок Полфрийман е взето от незаконен съдебен състав и предубедени съдии, каза бившият главен прокурор на България Никола Филчев по БНТ.

Първият обвинител от 1996 до 2006 г. посочи, че съдия Калин Калпакчиев е бил човек на годината на Българския хелзинкски комитет (БХК).

"Убиецът Джок Полфрийман също бе номиниран за човек на годината на БХК", допълни събеседникът на медията.

По думите на Филчев връзката с БХК е била повод Калбпакчиев да вземе решението за австралиеца.

"Хората негодуват по две причини. Това решение е поставено от незаконен състав, който е предубеден, заинтересован от изхода на делото. И второ - защото по своето съдържание решението противоречи на закона".

Така Филчев коментира реакцията срещу условното предсрочно освобождаване на Джок Полфрийман.

Той посочи, че съдия Калин Калпакчиев е бил отличен като "Човек на годината" от Български хелзински комитет, а Джок Полфрийман е бил номиниран в категорията.

Бившият главен прокурор смята, че изводът, че Джок Полфрийман се е поправил, е "необоснован".

"Знам какво е съдия. Знам какво уважение дължим на съдията. Знам разликата между прокурора и съдията. Прокурорът иска, съдията дава. Но в същото време знам, че съдията трябва да спазва закона", допълни Филчев.

Той обвърза недоволството срещу кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор с "клеветническата кампания" спрямо самия Филчев.

Никола Филчев даде положителна оценка за мандата на Сотир Цацаров. 

"Смятам, че той работи успешно през този мандат. Отличен юрист. С познаване на законодателството. Отстояваше интересите на закона. Ще остави едно име на отговорен човек в историята на прокуратурата."

Ако не беше Борисов, Цветан Цветанов и сега щеше да мести гиричките в някой физкултурен салон. Иначе Цветанов се разви и израсна, създал е център за евроатлантически анализи, а някои смятат, че е по-добре да направи физкултурен център. Това каза още пред БНТ бившият главен прокурор Никола Филчев.

На Цветанов хората няма да му простят това, че докато беше вътрешен министър ставаше и по телевизията сочеше сутрин с пръст кой е престъпник, кой какво е направил. Той е съсипал съдбите на много хора – и имуществото им унищожено и т.н., а това не се забравя, добави Филчев.

В анализа си за прехода бившият главен прокурор каза, че идеологията, икономическият либерализъм на Иван Костов, който се свежда до това да оставим всичко на пазарната икономика, да няма правила, „това се провали”.

Но днес стана ясно, че само държавата гарантира справедливостта в обществото и това ще бъде основно положение, около което ще се развиват идеологиите в XXI век, а не толкова идеологията на класовото общество, каза още Филчев.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!