В сряда от Районната прокуратура в София обявиха, че 23-годишен мъж е задържан за хвърлянето на червена боя по фасадата на Съдебната палата, пише "Правен свят".

Не за първи път храмът на Темида става обект на посегателство. Различното този път е, че случката съвпадна с активността на различните групи протестиращи, които в последните месеци атакуват независимостта на прокуратурата. Нещо повече, лидерът на „Да, България“ Христо Иванов дори позира при една от поредните си акции на фона на червените петна по фасадата на палатата.

Това е и причината по-късно Иванов да бъде привикан на разпит в полицията. Колко ли усилия и време е коствало на разследващите да установят хулигана с червената боя не е ясно.

Не е ясно и колко е струвало почистването на фасадата на Съдебната палата, която освен емблематична сграда в центъра на столицата е и паметник на културата. Факт е, че изкривената представа за демокрация и правото на протест отдавна не правят впечатление на обществото.

Защо обаче това е проблем? Защото може да имаш и справедливи искания, но те се превръщат в позорни в момента, в който яйца, домати или предварително подготвени пакети с боя полетят срещу сградите на съдебната власт, Народното събрание, правителството, президентството или дори срещу Министерството на вътрешните работи.

Настоящите управляващи демонстрират странно търпение към подобни актове на хулиганство и с това, целенасочено или неволно, единствено правят значими активираните по нечия поръчка „лидери“ на протеста.

За кого не е ясно, че Георги Б. Георгиев, след като се оказва нереализирал се като член на ГЕРБ „бунтар“, набързо се превръща в лидер на шпиц-команда на Цветан Василев? Та нали самият лидер на т.нар. сдружение „БОЕЦ“ се хвалеше със снимка с беглеца от правосъдието в Белград. Нима не е ясно кого защитава т.нар. „адвокат“ Николай Хаджигенов?

Съвсем отделна е темата, че ако Хаджигенов е лицето на родната адвокатура, то това говори доста тъжно за гилдията, която търпи подобни елементи в редиците си. За „бащата на фалшивите новини“ Арман Бабикян и за Велислав Минеков, който е бил горд вложител в пирамидата КТБ, но иначе се прави на свободолюбив гражданин, няма нужда да отделяме специално внимание.

Нито за тримцата адвокати от „Правосъдие за всеки“, които се изживяват на ментори на дежурния хейт срещу държавното обвинение. Та нали ако имаха достатъчно професионални ангажименти, на никого от тях нямаше да остава време да тича с телефона си, за да показва във Фейсбук как тумба лумпени нападат и изпочупват автомобила на беззащитна жена, пътуваща с две малки деца.

Така е в България, където беззаконието и анархията все по-настойчиво се превръщат в норма. Защото управляващите не желаят да приложат закона с цялата му строгост, а протестиращите, повечето от които активирани от бегълци от правосъдието или от желанието на всяка цена да постигнат политическа кариера, беснеят вече месец и нещо по улиците на София и още няколко от по-големите градове на страната.

Как обаче се развива и до какви последици води идентична ситуация в люлката на демокрацията – Съединените американски щати? От публикация на BBC разбираме, че в щата Юта за пръскане с червена боя по сградата на местната прокуратура е повдигнато обвинение на няколко протестиращи за участие в „банда“, като ги заплашва присъда от доживотен затвор. 

За съпоставка – за оскверняването на Съдебната палата в София – 23-годишният К.Д. може да получи до пет години затвор, но съдейки по печалната родна съдебна практика – ако делото се гледа от съдия от Съюза на съдиите в България – не само че ще бъде оправдан, но дори и поощрен.

Ситуацията в Солт Лейк Сити обаче е напълно реална и до обвиненията се стига, след като при неотдавнашните антирасистки протести на 9 юли офисът на прокурора Сим Гил е залят с червена боя. Това не пречи на същия магистрат незабавно да повдигне обвинения срещу протестиращите за участие в „престъпна улична банда“.

Разбира се, не е изненадващо, че демократите реагират незабавно и обвиняват прокурор Гил, че обвиненията му са прекомерни и повлияни от това, че е атакуван неговият офис. Щатският прокурор обаче е категоричен, че това не е протест, а проява на престъпно поведение.

Струва си да се замислим – какво точно е поведението на хаджигеновци или на станалия популярен със саботажа в софийското метро адвокат Минчо Спасов. Любопитно е, че заедно с Минчо Спасов токът на метростанция „Софийски университет“ спряха Еленко Божков и Светослав Трайков.

Това не попречи обаче на президента Румен Радев да седне на една маса с обвиняемия Божков след десет дни или на Светослав Трайков, който също като типичен нереализирал се бивш активист на ГЕРБ, днес почти всяка вечер може да бъде видян как носи кори с яйца, с които фасадите на институциите биват осквернени.

Да, сигурно членовете на „уличната банда“ в Юта няма да получат „доживотни присъди“, но със сигурност няма да бъдат оневинени. Този факт е достатъчен, за да покаже, че в демокрация като САЩ спазването на законите е на първо място. За всички е ясно, че е немислимо поведение спрямо полицаи като това, което тук демонстрират немалка част от родните „активирани“ протестъри.

И макар пропагандата и в Щатите в последните години да ерозира в голяма степен доверието във федералните институции или в правоприлагащите органи, то у нас ситуацията наистина е катастрофална.

Защото трябва да е ясно, че този, който днес петни фасадата на публични сгради, крещи и обижда полицаи, ако получи и най-малката позиция в държавната власт, ще я използва единствено в своя облага и срещу обикновените граждани.