200 лева глоба получи 20-годишният Антонио Стефанов, който паркира колата си на Владишкия мост и се похвали за това във Фейсбук.

Младият търновец се изфука с ужасната си постъпка, с която се поруга една от светините на Велико Търново, в края на февруари т.г. Едва на 3 юни обаче Районният съд в старата столица го е наказал по Указа за борба с дребното хулиганство. Той предвижда глоби от сто до петстотин лева, но прокуратурата е поискала 200 лева.

Съдът е одобрил, защото Антонио Стефанов се явява без адвокат и заявява, че няма пари, защото е студент, пише "Борба".

По това дело другият участник Даниел Павунчев е само свидетел. Той е бил заедно с Антонио на 28 февруари, когато двамата решили да паркират колата на пешеходния мост, паметник на културата.

Автомобила снимали и двамата, но в интернет били качени снимките на Павунчев, се коментира в постановлението на прокуратурата. Държавното обвинение приема стореното за дребна проява и заради това досъдебното производство за едно хулиганство е прекратено.

Публикацията на снимката в една от четените групи предизвика възмущението на гражданите. Втрещи и кмета на старата столица Даниел Панов, който публикува също във Фейсбук, че за такова деяние глобата по Закона да културното наследство е 15 000 лева. Мостът обаче се оказа без повреди.

За скандалния случай МВР състави акт по Закона за движението по пътищата, но не бе издадено наказателно постановление до приключване на досъдебното производство.

Сега се оказа, че магистратите три месеца са умували и накрая са ползвали Указа за борба с дребното хулиганство. И то само за публикуване на снимката в социалните мрежи, но не и за паркирането на колата на моста.

Така топката е в ръцете на полицията във Велико Търново, където вече могат да определят глобата по Закона за движение по пътищата, а тя е… от 20 до 150 лева. Така въпреки лавината от гняв на търновци, явно постъпката на двамата младежи ще се размине само със смешни глоби и без наказателна отговорност.

Владишкият мост е реконструиран през 1981 г., а през 1998 г. е обявен за паметник на културата от местно значение. През 2012 г. е основно ремонтиран с дъбово дърво, специално доставено от Румъния, и е осветен на Димитровден същата година.

До момента няма данни някой да е поругавал по такъв безпардонен начин светинята, за да демонстрира липса на уважение към националното ни наследство.