Нова и опасна мода: Ето как мними депутати скубят народа с пари
Сергей Харварда е новото лице на измамниците, които събират пари уж за партии
Нова мода върлува сред измамниците – те обикалят на партийни мероприятия и се снимат с известни политици, след което се представят за техни симпатизанти, съветници или активисти, съобщава „Телеграф“.
„Беше изтупан и спретнат, говореше хубаво“. Това било достатъчно да убеди измамените от Сергей Димитров, че той е харвардски възпитаник, близък до управляващите.
Мнимият депутат, който съдът остави в ареста, имал карта, върху която пишело, че е народен представител. А също и офис за консултации в центъра на града на тепетата. Там приемал хора като се представял за посредник на политическа партия и представител на религиозна организация. Сергей Димитров не прави изключение от новата вълна измамници.
И той има колекция от снимки, но най-често спекулирал с кадри с пловдивския кмет Здравко Димитров. В Пловдивския окръжен съд защитничката му изтъкна, че е от ромски произход и е отраснал в дом за сираци. Това също се оказва често изтъкван аргумент при мошениците, които ползват фалшива самоличност или въртят ало-измами. В съда Димитров се държа арогантно и прати журналистите да се ограмотят за измамите, гледайки филма „Опасен чар“.
Досега той има четири повдигнати обвинения, общата сума по които е 12 950 лв., но прокурорът Тодор Павлов посочи, че срещу него има повдигнати още 15 обвинения на 18 юли 2022 г., при което обвинението вече е набъбнало за общо 130 хиляди лева. Според адвокатката му пък това се дължало на големия медиен интерес и затова претенциите към него се увеличили.
Роли
Най-често Сергей Димитров влизал в кожата на политик от „Продължаваме промяната“. Той разказвал убедително, че е учил в Харвард, което много вървяло сред неграмотните роми, на които предлагал помощ за различни неща – от узаконяване на къщи, през ТЕЛК решения, до уреждане на дела за кръвнина. Сергей Харварда освен това прекарвал ток, раздавал общински имоти и обръщал хода на изгубени имоти, влезли в разпореждане на частни съдебни изпълнители.
Разбира се, всичко това било само на думи, докато вземе парите. Измамникът се представял още за адвокат, депутат, съдия. Най-голямо въображение обаче проявявал, когато се представял за сподвижник на различни партии. Веднъж бил сподвижник на БСП, друг път на ГЕРБ, но най-често – на „Продължаваме промяната“. И според случая представял съответната снимка.
В офиса си държал предизборен плакат на ПП, който, също като повечето от фотосите, е нескопосан колаж. Във Фейсбук пък се изявява като враг на ВМРО и на Ангел Джамбазки. „Установихме, че това е само върхът на айсберга”, заяви по Нова телевизия заместник районният прокурор на Пловдив Атанас Илиев, според когото мнимият политик се представял, основно сред ромската общност в Пловдив и околността, за човек, който може да реши всичките им проблеми.
„Той се представял в част от схемите като адвокат и по думите му дори е печелил дела. Отворил си е офис в центъра на Пловдив, където е посрещал хора и е изслушвал техните проблеми. Основната му схема е узаконяване на незаконни постройки. В Розино се появил на евангелистка сбирка и убедил 50 души от селото да му дадат между 300 и 1000 лева, за да им узакони имотите”, изброи обвинителят.
Свидетел
Практиката измамници да се представят за известни личности не е роден патент. Никъде другаде по света обаче старши комисар Петров не е толкова актуален. Така най-често се представят ало-измамниците, когато търсят съдействие. Преди години пък всички бяха фенове на главен инспектор Костов и имитираха популярния говорител на КАТ, който съобщаваше за произшествията.
Но за да искат пари за измислени катастрофи. Вълната от ковида пък роди цял отбор известни и неизвестни хирурзи, които предлагаха различни процедури и лекарства за болни от коронавирус роднини срещу солидно заплащане.
„Не съдете и няма да бъдете съдени“, се казва в Евангелието от Матей. Бившият главен прокурор Борис Велчев не осъди публично Петко Цветков, който се представял за него преди години. Но му се наложи да се разходи до съда, за да свидетелства по делото срещу телифонния измамник. През 2012 г. мъж, представил се за Борис Велчев, предлага на бившия шеф на Агенцията по вписванията Виолета Николова да реши проблемите й с прокуратурата срещу заплащане.
По това време Николова е в новините покрай скандала с взетите от нея бонуси, заради които тя получи ефективна присъда на първа съдебна инстанция. Представилият се за главен прокурор й обещал делото й да бъде прекратено. Тя потърсила контакт с Борис Велчев и започва разследване, което стига до Петко Цветков. „Не, имате грешка“, отсече тогава подсъдимият на въпрос дали се е представял и друг път за главен прокурор.
През 2003 г. обаче друг измамник влезе в съда, след като бе вкарал в употреба името на бившия главен прокурор Иван Татарчев. Вълкан Вълканов се представя за близък негов приятел и обещава работни визи за Австрия. Така успява да присвои над 14 400 000 недономинирани лв. в общо 13 измами, при които схемата е идентична – Вълкан обещава работни визи за животновъди и селскостопански работници, които щял да издейства от „добрия си приятел“ Иван Татарчев.
За по-автентично, уреждал срещите с ужилените до Съдебната палата, където се правел, че разговаря с „приятеля“, после взимал задграничния паспорт от уличен телефон близо до сградата на съда Вълкан имитира разговор с главния прокурор. След това взема парите и задграничния паспорт на жертвата и влиза в Съдебната палата през служебния й вход. А след няколко часа се оказва, че се изнизал от другия.
С жена, на която предложил да я прати да поработи в оранжерия в Австрия, се запознал, докато четял вестник на Централна гара и коментирал на висок глас колко корумпирани са политиците и как няма оправия тук. Уредил на думи таксиметров шофьор да стане земеделец, на който обяснил, че има специализирана посредническа фирма и срещу 1500 марки урежда визи за хората, на които е решил да помогне.
Психолози
Много от измамниците действително вярват в това, за което лъжат, твърдят психолози, според които диагнозата на тези хора е личностово разстройство от психопатен тип. Дежурното обяснение е, че те са имали трудно детство и объркана ценностна система, а също и убеденост, че каквото и да се случи, ще останат ненаказани и ще могат да продължат да мамят, защото това им е станало втора природа. Не липсват и мнения, че измамата дава усещане за сила и власт и вдига адреналина на престъпниците, които се вживяват като други хора.
Миналата година задържаха 35-годишен мъж, който се представяше за старши прокурор. Той твърдял, че неговият кум е заместник главен прокурор и може да съдейства мярката за постоянно задържане да се промени на домашен арест. Мошеникът взел от наивния си клиент 600 лв., за да му помогне за мярката и още 200 лв., за да вкара в затвора инжекции за лечението на негов приятел.
През 2013 г. пък осъдиха друг измамник, представял се също за прокурор и прибрал в тази роля 2320 лева и 450 евро.
Година по-късно пък спипаха измамник, който се представяше за зам.-министър на енергетиката. Той организирал (на думи) благотворителна кампания за събиране на средства за подпомагане на домове за стари хора и прибирал пари под този предлог с пощенски записи.
За депутатка, служителка на различни министерства или офицер от МВР се представяше Светлана Елиезер Гершонова, която също уреждала работа в чужбина, включително и на вноски. Тя беше спипана преди години в момент на сделка пред „Пирогов“.
Протестър
Един от героите на новото време в измамите е Никола Маринов, също на 35. Според ситуацията в продължение на десетина години той е бил едновременно прокурор, пилот, автомобилен състезател или служител в посолство. А когато не сменял самоличността си, свирел на тънката струна и след като се сприятели с някоя жертва, разигравал сълзлива ситуация, че е закъсал за пари.
Разбира се, никога не връщал заемите, които му давали. Срещу измамника свидетелства даже и бившата му съпруга Анна Бундаревска, която също го мислела за пилот. А покрай множеството измами, Никола Маринов се представял и за активист от движението „Изправи се.БГ“. След като се снимал до Мая Манолова, той започнал да лъже, че е координатор на протестите.
Преди дни пък бе засечен 53-годишен измамник, който се представял за агент на ДАНС и предлагал работа в родното ФБР, естествено, срещу солидно заплащане. Криминалистите от сектор „Престъпления против собствеността и измами“ във Варна спипаха мнимия агент, който освен работа в агенцията, уреждал и стратегически постове в Европейския парламент.
При задържането му в управлявания от него лек автомобил са намерени и иззети преправени служебни карти, с които измамникът се легитимирал ту като служител от ДАНС, ту като кадър в Европейския парламент.
Измамник от град Цар Калоян, присламчил се към ГЕРБ, пък се озова в ареста, но за фалшива кампания за набиране на дарения в полза на болно дете. Християн Хинчев не е единственият, който практикува такива измами. Повечето измамници, които се лепят към различни партии и движения, са дейни в мнимата благотворителност.
Те разчитат на това, че хората, които отварят сърцата си за чуждото нещастие и даряват пари за лечение на болни, не влизат в подробности за банковата сметка, посочена в каузата и така измамата не се хваща.
Звезди
Честа практика напоследък е да се краде не само самоличността, но и профилите във Фейсбук на известни личности. От това потърпевш стана джаз певецът Васил Петров, който бил алармиран, че разпраща съмнителни съобщения до приятелите и последователите си в социалната мрежа.
От фалшив профил пропищя и Калоян Димитров Балан. Имаше измама в итернет пространството и с името на Софи Маринова. Тя, както и редица други родни звезди, се оказаха вкарани в схема, при която измамници раздават на килограм парични и други награди от откраднати и фалшиви фейсбук профили. Звездите се оказват и рекламни лица на редица продукти, най-често за отслабване, без да имат отношение към това.
Представиха се за Меркел: Хакери се пробваха да измамят Лагард
Хакери, представящи се за бившия канцлер на Германия Ангела Меркел, се опитаха да подмамят президента на Европейската централна банка Кристин Лагард да им предостави достъп до нейната услуга за съобщения Whatsapp, но изглежда хакерската атака е била отблъсната, съобщи преди седмица "Файненшъл таймс".
Хакерите са се свързали с президента на ЕЦБ чрез текстово съобщение, използвайки нещо, което изглеждаше като истинския мобилен телефонен номер на Меркел, като са я помолили да превключи разговора на Whatsapp, защото е по-сигурен. След това обаче Лагард се обадила на Меркел, за да провери дали бившият немски канцлер наистина иска това и скоро след това е осъзнала, че съобщението не е дошло от нея.
Изглежда, че хакерите са искали достъп до кода за удостоверяване на Whatsapp на Лагард, който би им позволил да отворят акаунт в услугата за съобщения, собственост на Facebook, свързан с номера на мобилния телефон на президента на ЕЦБ, посочи и Ройтерс.
В изявление на ЕЦБ се посочва: "Можем да потвърдим, че наскоро имаше опит за кибер инцидент, включващ управителят на банката. Този кибер инцидент е бързо установен и спрян. Никаква информация не беше компрометирана. Нямаме какво повече да кажем, тъй като разследването продължава".
Инцидентът беше съобщен за първи път от американския уебсайт за финансови и бизнес новини Business Insider, който каза, че цифровите самоличности на няколко водещи германски политически фигури са били откраднати от хакери, включително Йорг Кукис, един от най-близките съветници на настоящия канцлер на Германия Олаф Шолц.
Службата за защита на конституцията и Федералната служба за информационна сигурност са писали до членовете на германския парламент, за да ги предупредят за риска, че могат да станат мишена на подобна измама с т.нар. "социално инженерство".