Обвиняем по делото „Фалшификаторите“ след 7 години разследване не дочака процес, почина внезапно
Бившият общински съветник и шеф на рекламна агенция от Велико Търново е починал преди няколко дни изненадващо и без да успее да дочака процес по обвинения във фалшифициране на винетки. Разследването се точи вече 7 години и още обвинителен акт няма. Сега обаче прокуратурата ще трябва да прекрати частично делото заради смъртта на търновеца, но това вероятно също ще отнеме месеци или може би години, съобщава "Борба".
13 475 веществени доказателства са събрани допреди два месеца за 7 г. срещу фалшификаторите на винетки, но все още полицейското дознание предявява последните обвинения. Вчера обаче нито полиция, нито прокуратура бяха чули, че един от главните им обвиняеми вече не е между живите, и го научиха от нас. Въпреки факта, че мъжът е починал на 3 юли и за това има тъжни съобщения в доста агенции на публични места.
Групата от фалшификатори на винетни стикери бе разбита през април 2010 г., а тогавашният вътрешен министър я кръсти „Пещерата на Али Баба“. После делото стана известно като „Фалшификаторите“. Обвинения са повдигнати на шестима от бандата. Срещу членовете на групировката, които бяха уличени, че са фабрикували и пласирали фалшиви винетки, все още няма изготвен и внесен в съда обвинителен акт. Досъдебното производство се проточи заради огромното количество анализи на иззетите материали. По казуса са разпитани 167 лица. Извършени са 31 огледа на веществени доказателства. 11 386 обекта са били изпратени за изследване в Националния институт по криминалистика и криминология (НИКК). Това е наложило многократно да бъде удължаван срокът на разследването. В момента тече последното двумесечно удължаване, след което материалите ще бъдат изпратени в прокуратурата за изготвяне на обвинителен акт срещу виновните лица.
Сред изловените при спецакцията бе и бившият общински съветник във Велико Търново Иван Иванов. Той бе засечен, че е продавал стикерите предимно за камиони на фирми на стойност, многократно по-ниска от тази на оригиналните винетки. Като тартор на бандата бе посочен Мирослав Танков, който е осъждан за измами. За да се скрие от блюстителите на реда, той си изфабрикувал 7 лични карти с имената на различни лица и със своя снимка. Решил да си направи фалшиви документи за самоличност, защото бил обявен за издирване. При изработката на неистинските документи Танков използвал имена на хора с първо име Мирослав, които срещу заплащане му давали от системата на МВР. Услугата вървяла по 50 – 100 лева за име. В хода на разследването броят на незаконните винетки надхвърли 500 000. Предотвратената за държавната хазна щета бе близо 600 млн. лв.