Окончателно! Няма да се строи на "Алепу" и "Арапя"! Ето ги нарушенията
Строителството на спорните строежи по Южното Черноморие спира за неизвестен период от време поради допуснати нарушения, съобщи началникът на строителния надзор Иван Несторов и директорът на екоинспекцията в Бургас Тонка Атанасова, пише Флагман.
Констатациите на „Арапя”
На Арапя е извършена проверка, където ще се изгражда ваканционно селище с 23 сгради. При инспекцията са установи сериозни пропуски. Временният път, който обслужва не само ваканционното селище, но и друго, което се намира в съседство и е въведено в експлоатация, се оказа, че за него има проектна документация, но тя стои в Община Царево, неодобрена и няма разрешение за строеж.
„Обръщам се към г-н Лапчев, като кмет на Община Царево, с молба: Това са обекти от четвърта и пета категория, за които той като кмет трябва да издаде съответните административни актове. Този временен път не са извършани отчуждителни процедури, съгласно параграф 22 от разпоредбите на ЗУТ. Този път има одобрен регулационен план, но процедурата е спряна до тук. На него преди да се извършат тези процедури е изградена и канализация, която също е без разрешение за строеж”, каза Иван Несторов.
Той уточни и друг интересен детайл от строителната документация. Според първия проект от 2007 година, РИОСВ Бургас, е посочено, че в това селище е предвидено да се реализира една сграда, а в момента са 23, но в случая липсвало съгласие от МОСВ точно какъв брой дървета трябва да бъдат премахнати, за да се реализира строителството.
С нулев цикъл са четири сгради, цялата инженерна инфраструктура, която трябва да ги обслужва е с „неизяснен характер”. Т.е. – няма одобрен проект, който да посочи как ще бъдат обслужвани тези сгради с ток, вода и канал, обобщи Несторов. Липсвал и задължителният план за безопасност и здраве, който е свързан с организацията на целия работен процес.
Ще бъдат издадени предписания на кмета Георги Лапчев, в чиито правомощия е това да задължи строителя да си организира строителната площадка.
На Арапя имало сключен договор с фирма, упражняваща строителния наздор – „Стройконсулт Бургас”. Тъй като са допуснали нарушения и не са извършили качествен контрол обектите на тази фирма ще бъде одитирани и ако има нарушения ще се наложат административни санкции, предупреди Несторов.
Проблемите на „Алепу”
Основният проблем за този обект е неспазване на етапността, уточни Иван Несторов. Инвеститорите имат издадено разрешение за строеж, според което на първия етап трябва да изградят геозащитно съоръжение, което да укрепва ската, а на втория – строителството на три жилищни сгради.
Разрешението за геозащитното съоръжение обаче трябвало да се издаде от ДНСК, тъй като било първа категория, а не от Общината, подчерта Иван Несторов. От ДНСК ще изпратят разпоредително писмо със срокове и указания до кмета на Созопол Панайот Рейзи, от когото ще се иска да издаде заповед за спиране на строителството на сградите, докато не се въведе в експлоатация геозащитното съоръжение.
Временният път, който обслужвал обекта, частично навлизал в чужда собственост, са установили проверяващите. На „Алепу вилидж” обектът не е ограден със строителна ограда, сега съоръжението е частично оградено. Надзорът на проекта е от "Костов и синове", която също не е свършила работата си, според строителния надзор и заради това ще започне проверка.