Върховният касационен съд отмени присъдите на айтозлиите Златко Кънев и Тихомир Петров. Долните две инстанции решиха, че те са виновни и трябва да лежат по шест години в затвора. Сега обаче делото е върнато за ново разглеждане от друг съдебен състав, съобщава "Флагман".

Припомняме, че процесът е за изнудване и побой. Според обвинението потърпевши са били шефката на заведението „Арт клуб“ в Айтос Валентина Василева, както и охранителят от фирма „Аватари“ Йордан Стойков. Последният дори е останал без дясното си око в резултат на физическо нападение.

Прокуратурата твърди, че в качеството си на охранители Кънев и Петров са рекетирали Василева да наеме тяхната фирма VTA Security за сметка на „Аватари”. Криминалните деяния били извършени в периода декември 2013 г. – февруари 2014 г.

Специализираният наказателен съд (СНС) бе определил шест години затвор за Кънев и Петров, както и парични глоби – съответно 3 и 4 хиляди лева.
След жалби на подсъдимите Апелативният специализиран наказателен съд (АСНС) потвърди присъдите.

Жалбите на Кънев и Петров пред последната инстанция обаче са дали резултат.
Върховният касационен съд (ВКС) на 12 ноември 2018 г. е отменил изцяло решението на АСНС от 18 декември 2017 г.

Съдиите Галина Захарова (председател), Елена Авдева и Галина Тонева (членове) връщат делото за ново разглеждане от друг състав на Апелативния специализиран наказателен съд.

Според решението на ВКС, долната инстанция е потвърдила присъдата на СНС, без да спази стандарта на Наказателно-процесуалния кодекс, свързан с посочването на основанията, поради които не приема доводите, изложени в жалбите на осъдените.

Нарушени са и основни принципи от наказателния процес за обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото.

Във ВКС считат, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.
Това налага отмяна на проверявания въззивен съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на втората инстанция.

„При повторното му разглеждане съдът следва да положи усилия за допълване на доказателствената съвкупност с необходимите и възможни доказателства и доказателствени средства, да подложи на проверка всички приобщени към доказателствената маса такива, да ги анализира поотделно и в съвкупността им, като формира изводите си за наказателната отговорност на подсъдимите и приложимия материален закон въз основа на обективно установените релевантни факти по делото”, посочват още от ВКС.

Друг мотив на върховните съдии е, че „атакуваният пред касационната инстанция съдебен акт не съответства на стандарта на разпоредбата на чл.339 ал.2 от НПК, тъй като в основната си част възпроизвежда мотивите от присъдата на СпНС, а отговорите на възраженията на страните, които са я атакували, въпреки значителния обем на изготвеното решение, са непълни и схематични, като липсват съображения по основни фактически положения, правилното установяване на които е в основата на законосъобразността на правните изводи на решаващия съдебен орган”.

В мотивите си ВКС е изложил подробно конкретни ситуации и обстоятелства по делото, които долната инстанция не е изследвала в достатъчна дълбочина.

Справка на „Флагман” показа, че върнатото дело вече е разпределено на нов състав в АСНС с докладчик съдия Даниела Росенова. Първото заседание трябва да е на 1 февруари.