Телефонните измамници вчера се активизираха и взеха на прицел служителка на благоевградския вестник „Струма“, използвайки схемата „Адвокат Марковски ви търси“. На личния мобилен телефон на колежката първо се обадил „комисар Димитров“ с молба да отиде в полицията като външен преводач на задържан англичанин, след което последвал разговор от друг номер от фалшивия адвокат. Колежката се усъмнила, че има работа с „ало“ измамници именно след разговора с мнимия адвокат, тъй като гласът му бил почти същият като този на „комисаря“. След като изслушала скалъпената история, тя не се поколебала да се обади на телефон 112, откъдето я свързали с полицията. Минути след разговора с полицаите тя е заплашена с убийство от „ало“ измамниците, пише struma.bg.
Ето хронологията на случилото се от първо лице, което вчера колежката разказа:

„В 10.04 ч. получих обаждане на личния си мобилен телефон от мъж, който се представи за комисар Димитър Димитров. Каза, че имат задържан английски гражданин, който се нуждае от преводач, тъй като станал жертва на измама от българка - поставила злато в неговия сак и подала жалба, че той го е откраднал. За услугата щял да ми бъде заплатен хонорар, за което съм щяла да се разбера с адвоката. Каза, че ще даде моя номер на адвоката и след като се чуя се него, да му се обадя. 1 минута след това, в 10.05 ч., ми позвъни мъж, който се представи за адвокат Марковски. Каза ми, че знае, че съм от Сандански, от неговия край, че работя във вестника и ме помоли за дискретност. Той бил възпрепятстван, тъй като пътува за Румъния, защото синът му е катастрофирал, и ще бъде в града утре. Обясни, че ще ми бъде заплатен хонорар от 350 лв. за превода, и също така ми каза, че като се чуя с комисаря, той ще ми каже какво да купя за задържания и „нещо“ за разследващата от Петрич. След това се чух с комисаря, който ми каза да купя цигари, бяло „Марлборо“, минерална вода и ваучер на „Виваком” за 10 лв., и допълнително ще ми каже какво да купя за разследващата, тъй като тя няма да пусне задържания, без да получи нещо в замяна. Аз казах, че в момента съм на работа и имам нужда от време. Той ме попита: „Колко време?”, и аз казах: „В рамките на 15-20 минути“. 

След това отново ми се обади адвокатът, като ме помоли да побързам, тъй като става въпрос за невинен човек, който е важен бизнесмен в Англия. И на него му казах, че имам нужда от време.

В 10.30 ч. се обади комисарят и ми каза да преведа 100 евро в „Уестърн юнион“ за разследващата, като ще изпрати данните с SMS. Получих SMS с данните на сръбски гражданин - CIRIC SASHA REPUBLIKA SRBIJA. В 10.32 ч. ми се обади отново комисарят дали съм превела парите и да издиктувам номера на превода. Казах му, че не разполагам с такава сума у мен и трябва да ги набавя. Той ми отговори, че ако имам нужда от превоз, ще изпрати кола.
 

След това звъннах на 112 и обясних случая. Дежурният полицай ме попита къде се намирам и аз казах, че съм в офиса на вестник „Струма“. Попита ме дали съм сама и отговорих, че има колеги. Каза ми да стоя в офиса и че ще се свържат допълнително с мен. След позвъняването ми на 112 в 10.41 ч. получих обаждане с обиди, нецензурни думи и заплахи, че ще ме намерят и пребият. В 10.53 ч. получих заплашителен SMS с нецензурни обиди.

Дежурният полицай ми се обади в 11.20 ч. и поиска да разкажа отново случая, за да го запишат. Попитах го дали има нужда да отида до полицията, или да подам жалба, а той отговори, че за момента няма и ако има нещо, ще се обади допълнително. Попита ме дали съм съгласна да разговарям с пиарката и аз се съгласих. 3 минути по-късно се обади пиарката на полицията и помоли да й разкажа какво се е случило, за да предупредим гражданите. Разказах отново, тя ми пожела приятен ден и повече никой не се обади - нито от полицията, нито от измамниците”, разказа колежката.
 

„Чувствам се изплашена от това, което преживях. Бях готова да съдействам на полицията и все още имам това желание. Оставам с надеждата, че телефонните измамници ще бъдат заловени“, каза тя и обясни, че от 6 години действително има документ за преводач по английски след обучение в частна езикова школа. Отдавна обаче не е ползвала тапията за преводач за кандидатстване за работа. Съвсем отскоро работи във вестника, с което са запознати само тесен кръг хора - колеги, семейство и приятели.

Коментарът на директора на ОД на МВР - Благоевград комисар Николай Хаджиев бе:

„Информирам съм за случая. Пресцентърът е изпратил съобщение, за да се предупредят гражданите. Нашите екипи са навън, има засилено полицейско присъствие”.

На въпрос какви са действията на полицията при такива случаи, той заяви, че няма да разкрива методите на разследващите. Във връзка с отправената закана за убийство към колежката той посъветва да бъде пусне жалба в полицията, за да работят колегите.

Вчера потърсихме „комисар Димитров“ на телефона, от който се бе обадил на колежката. За наша изненада телефонът беше активен, отсреща мъжът каза: „Да, аз съм комисар Димитров. Откъде го търсите?”. Обяснихме, че той се е обаждал за преводач. „Да, ама кой ви даде телефона?”. Отново повторихме, че той ни е търсил за услуга. След като много настояваше да разбере откъде се обаждаме и чу Благоевград, „комисар Димитров” избесня и започна да сипе цинизми и закани...

Потърсихме за коментар и адвокат Марин Марковски, чието име използваха телефонните измамници, който призна, че с името му се спекулира ежедневно в различни краища на страната. „Дори и един главен прокурор ми каза, че съм поискал 6000 лв. от майка му, за да бъде освободен брат му. Това, че измамникът „адвокат”, който се представя от мое име, е започнал да заплашва колежката ви след разговора й с полицията, предполага изтичане на информация. Странна е реакцията и на полицаите. Ако един човек е наранен и започне да му тече кръв, какво правят лекарите? Веднага се опитват да спрят кръвотечението”, коментира адвокат Марковски.

Дългогодишен криминалист, който има опит в разкриването на телефонни измами, неофициално обясни, че много важно е да се действа бързо в първите минути от обаждането, след като хората са пожелали да съдействат на полицията, за да може да се устрои капан. Той разкри, че е преобличал полицаи, които са влизали в банките, за да бъдат близо до жертвите, които контролирано са теглили пари. В крайна сметка обаче са арестували шофьорите, които са „мулета” и „бушони” в наглата схема за „ало“ измами. По думите му става въпрос за добре организирана престъпна групировка, която освен че разполага с голям ресурс - хиляди СИМ карти, които използва за измамите, има и хора, които събират информация за потенциалните мишени - било през Фейсбук, било през хора, някои от които не подозират, или дори чрез недобросъвестни служители, които разполагат с личните ни данни и мобилни телефони.