На жесток тормоз в затвора е подложен Вальо Топлото. Бившият шеф на "Топлофикация" е отслабнал драстично и се е превърнал в ходещ скелет, твърди столичен ежедневник.
В момента ексшефът на парното излежава наложената му тригодишна присъда за безстопанственост в особено големи размери. "Не искат да ми облекчат режима, въпреки че така е записано в присъдата, която ми наложиха. От една година не ме пускат и в отпуск. Дори за една минута не съм бил на свобода, откакто ме затвориха. Когато попитам защо, шефовете в Казичене ми отговарят: "Ако те пуснем, журналистите веднага ще напишат, че си на свобода". И ме държат заради това", обяснява с треперещ глас Валентин Димитров и добавя: "Хората, които влязоха с мен, няколко пъти вече ползваха отпуск, но на мен не ми позволяват".

Бившият шеф на парното е категоричен, че ще опита да излезе предсрочно от затвора, тъй като е примерен зад решетките. "Награждаван съм два пъти за добро поведение, въпреки това не ме пускат да се видя с детето си. Два пъти месечно по 40 минути, това е времето, което прекарвам с 10­-годишната си дъщеря. Тя непрекъснато плаче", обяснява с насълзени очи Валентин Димитров. За поскъпването на парното той е категоричен: "Откакто влязох в затвора, спрях да се интересувам от новините около бившото ми работно място. Но нека управляващите да кажат как по време на моето управление дружеството беше на печалба въпреки така наречените злоупотреби, а като започнаха да се точат делата срещу мен, "Топлофикация" започна да затъва. Последното, което знам, беше, че е натрупан дълг за над 1 300 000 лева", заяви бившият шеф на парното. След десетилетие ходене по съдилищата Валентин Димитров все пак успява да получи някакво възмездие. Наскоро той спечели дело срещу "Топлофикация" и му бе опростен дълг от неплатени сметки за парно. В исковата молба общинският монополист посочва, че срокът на забавените плащания е от март 2011 г. до април 2013 г. Натрупаните през това време сметки са в размер на 1233,87 лева и още 180 лв. лихви. С решение на съда дългът му бе опростен, а освен това столичното парно трябва да му плати и 200 лева обезщетение за причинените тревоги и разходи. "Искаха да ме смажат, обвиниха ме, докато съм в затвора, когато не мога да се защитя. Но аз успях да докажа, че имотът, за който се твърди, че е натрупал сметките за парно, няма общо с мен и не е моя собственост", обяснява Димитров. И нарича обвиненията срещу него като "отмъщение срещу бившия шеф".

"Обстоятелството, че както е известно, в миналото ответникът е злоупотребил със средствата на ищеца, не дава право на монополиста да "върне жеста" с подобен иск", обосноваха се на свой ред и магистратите. Валентин Димитров се влачи по съдилищата вече повече от 10 години, а от края на 2015­а той вече е и в затвора, след като беше осъден окончателно от Върховния касационен съд на 3 години лишаване от свобода за безстопанственост на стойност малко над 325 хиляди лева. Докато се намира зад решетките, той е подсъдим и по друго дело. Според обвинението Димитров е "изпрал" близо 12 млн. лева, като не е изплатил около 2 млн. лв. данъци. Парите са открити в сейфове и сметки в българска и австрийска банка. Валентин Димитров е подсъдим и за присвояването на 6 милиона лева от столичната "Топлофикация". Разследването започна през 2006 г., а обвинителният акт беше внесен за пръв път в Софийския градски съд (СГС) през 2008 г. На делото му бе даван старт вече четири пъти, без успех. Само повдигнатите тежки обвинения спасяват делото от погасяване поради изтичане на абсолютната давност в случая тя е над 22 години. Сериозно притиснато от абсолютната давност беше пък делото за валутни престъпления срещу бившия шеф на "Топлофикация" ­ София, по което той беше оправдан от Софийския районен съд. Той бе привлечен като обвиняем за това, че между 1999 и 2003 година в Австрия е извършвал финансови сделки в нарушение на валутното ни законодателство. Предоставените от него финансови кредити и сделките с ценни книжа са за обща сума от 432 581,71 долара и 2 565 643, 20 евро. Второто обвинение съдържа единадесет отделни деяния ­ за това, че между 2004 и 2006 година в София Димитров отново e нарушил валутните закони като в качеството си на управител на фирма "Про марк" ЕООД не е декларирал пред БНБ, както изисква законът, множество сделки, чиято обща стойност е 8 220 401,58 евро. В крайна сметка дори прокуратурата реши, че не поддържа обвинението, тъй като след промени в закона "деянието вече не представлява престъпление". Затова делото може да се брои за приключено.

Не пускат Вальо Топлото в отпуск, но ексшефът на парното се разходи до Съдебната палата във вторник. Болен адвокат стана причина за поредното отлагане на делото за пране на пари срещу него. Венцислав Дудоленски бе представил болничен лист пред магистратите с диагноза "възпаление на нервни коренчета". Прокурорите се възмутиха и поискаха самият Димитров да даде обяснение за заболяването на неговия адвокат. Вальо Топлото разказа, че на Дудоленски му станало лошо в петък, докато му е бил на свиждане зад решетките. Делото бе отложено за 31 май.