Най-общо можем да разделим крадците на две групи. Това каза говорителят на ОДМВР - Бургас Цветелина Рандева, цитирана от Фокус.

Едните са т.нар. случайни крадци. Според Рандева те наблюдават докато се разхождат, че примерно в по-ниските етажи има оставен отворен прозорец или врата, която лесно би могла да бъде преодоляна и съвсем спонтанно решават да извършат въпросното посегателство. По думите ѝ обикновено тези хора търсят бързо конвертируеми вещи или ценни предмети нещо, което може да се изнесе в джобовете и да не бие на очи. 

Втората голяма група крадци са т.нар. планови, които извършват обир, само когато са набелязали конкретна цел: „Наясно са какво търсят, вземат го и си тръгват без да нанасят други щети в апартамента“.

Рандева каза още, че обект на кражби стават най-вече златни и сребърни накити, таблети, мобилни телефони, пари, които се държат в дома. 

Тя добави, че се провеждат срещи с хора в пенсионерските клубове в Бургас и областта като превантивни мерки по време на коледно-новогодишните празници. На тях се обяснява как могат да реагират в случай на телефонна измама или ако забележат нещо съмнително. 

Съветите на полицията са хората да проведат разговори със своите близки. Евентуално при напускане на дома да се симулира присъствие в него било чрез светване на лампи, пускане на радио така, че да има говор в апартамента. 

„Може да стане и по някакъв друг начин така, че ако евентуално апартаментът е набелязан за извършване на взломна кражба, въпросните извършители да бъдат заблудени и да се откажат от намеренията си. Превантивните съвети, които сме давали и при предишни години, са налице - да не се оставят ценни предмети или вещи в дома, без да могат да бъдат охраняеми например в затворена метална каса, която е неподвижно закрепена или в пространство, което се охранява със сигнално-охранителна техника“, каза още Рандева. 

По думите ѝ през последните години домовите кражби в Бургас град намаляват.