Прокуратурата, МВР и ДАНС с жесток удар срещу задържания Ибрямов

Предстои внасяне на искане на мярка за неотклонение „задържане под стража“ срещу депутата

Към момента са образувани 28 досъдебни производства за престъпления против политическите права на гражданите. Постъпилите сигнали в прокуратурата са 31 на брой. Това стана ясно от съвместната пресконференция на Прокуратурата, МВР и ДАНС.

В нея участваха Ваня Стефанова – завеждащ отдел „Специализиран“ във Върховната прокуратура, Мирослав Рашков - директор на главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) и Георги Георгиев - заместник-председател на ДАНС.

„В щаба се анализира информацията, която постъпва от МВР, от ДАНС и от прокуратурите в страната като брой и като статистика. Но не и конкретни досъдебни производства“, посочи Мирослав Рашков, шеф на ГДНП. 

Осъдени лица

На въпроса защо хора, които са познати на МВР от предишни избори, продължават да купуват гласове, той изтъкна, че срещу такива лица има започнали дела. Едва когато са осъдени, тогава може да се каже, че са купували гласове.

Ваня Стефанова представи статистика на осъдените лица за изборни престъпления в последните години: 41 за 2021 г., 56 за 2022 г., 75 за 2023 г. и 19 за първата половина на 2024 г. Осъдените са по три различна члена от Наказателния кодекс.

Тя изтъкна и че прокуратурата работи с остаряла законова база – кодексът е създаден през 1968 г.

Свидетелят срещу Джейхан Ибрямов

При задържането на депутата Джейхан Ибрямов е открита сумата от 100 000 лв., която е била описана предварително и белязана. Това е намерено при него в момента на задържане. Открита е сума пари и при претърсването на дума му – няколко хиляди лева, обясниха от прокуратурата.

Делото реално е започнало от Комисията за противодействие на корупцията на 2 октомври. Предстои внасяне на искане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Шефът на ГДНП потвърди, че свидетелят срещу Ибрямов е обвиняем. Мирослав Иванов е бил задържан при специализирана полицейска операция на ГДБОП и НАП през септември, при която са разкрити две схеми за данъчни измами. При едната е нанесена щета на бюджета за 7 млн. лв., а при втората – за 1 млн. лв.

Схемите са извършени от организирана престъпна група. При първата схема става дума за верига от фиктивни сделки между контролирани от групата търговци. При втората има измама при внасяне на амониев нитрат.

Групата инвестира парите в луксозни имоти и луксозни МПС-та.

Огромни парични средства

Мирослав Иванов е теглил за 2 години на каса от банка 57 млн. лв. Купил си е луксозен „Ленд Роувър“, който е предоставил с пълномощно на Джейхан Ибрямов.

В хода на разследването са установени данни за престъпления, които вече не са от компетенциите на ГДБОП, а на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). 

От прокуратурата обявиха още, че Тодоров е предоставял големи парични суми на Ибрямов за дълъг период от време. Те се познавали отдавна, но може би от около 2019 г. започват по-близките им контакти. 

Ибрямов е член на комисията по отбраната в парламента, дори неин зам.-председател. Търговия с влияние с лица от Министерство на отбраната е напълно възможна, коментира Ваня Стефанова.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!