Стана ясно защо съдът пусна прокурора Бисер Михайлов да си ходи вкъщи
Дъщерята, която е подала сигнал, че баща ѝ е „блъснал майка ѝ и тя е в кома, а всичко е в кръв“, не е била очевидец на физическия сблъсък
Софийски градски съд освободи без мярка за неотклонение прокурора от Перник Бисер Михайлов. Съдът реши, че няма достатъчно доказателства, че той е автор на престъплението и не следва да се взема мярка за неотклонение. Обвиняемият следва да бъде освободен от ареста незабавно, ако не подлежи на друго задържане.
Прокурорът от Перник Бисер Михайлов бе задържан за 72 часа на 13 октомври заради побой над съпругата му. Софийска градска прокуратура (СГП) ръководи разследване за нанесена средна телесна повреда в условията на домашно насилие.
Съдът намира, че на този етап от разследването не може да бъде изведено, че с необходимата степен нa вероятност обвиняемият е автор на деянието, за което е привлечен да отговаря наказателно.
Пред съда Михалов заяви, че между него и съпругата му никога не е имало скандали.
Когато е разпитана, съпругата на Михайлов е изложила твърдения, че е възникнал семеен скандал, прераснал във физически сблъсък. Посочила е изрично, че тя е била лицето, реагирало по- агресивно и нападнала съпруга си. Освен това е заявила, че няма ясен спомен за случилото се и не си спомня как е паднала на земята, посочиха от съда.
Дъщерята, която е подала сигнал, че баща ѝ е „блъснал майка ѝ и тя е в кома, а всичко е в кръв“, не е била очевидец на физическия сблъсък между родителите ѝ. Съдът заяви, че нейните показания са противоречиви и взаимноизключващи се.
Разпитани са били и полицаите, отзовали се на сигнала, подаден от дъщерята. На място полицейските служители не са установили видими наранявания по лицето на майката. Рана в тилната област е установена от лекаря. Наличието на кръв не се установява от извършения оглед на местопроизшествието. На място е имало разхвърляни вещи, обърнат трапезарен стол и счупени черни стъкла.
Данните от медицинското състояние сочат, че съпругата е загубила съзнание, но тези документи изразяват извънпроцесуални показания. В показанията на свидетелката се съдържат данни, че тя е инициатор на конфликта и че тя първо е нападнала съпруга си, посочи съдът.
Събраните доказателства водят до извода, че дори да е била блъсната от съпруга си и да е ранила главата си, това е станало в опит на обвиняемия да се защити. Не може да се изведе обосновано предположение, че обвиняемият е автор на деянието.
Когато от доказателства не може да се направи извод, че лицето е автор на деянието, не са и налице законовите предпоставки за каквато и да било мярка за неотклонение на лицето, посочи съдът. Искането на Софийска градска прокуратура (СГП) за взимането на най- тежката мярка е неоснователно и не следва да бъде взета мярка.
Съдът остава без уважение искането на СГП за вземане на мярка за неотклонение и задържане под стража.
Определеното на съда подлежи на обжалване в тридневен срок от днес пред Софийския апелативен съд (САС). При случай на жалба или протест се насрочва дело пред САС за 19 октомври.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук