Супер скандал в МВР! Ченге помага на македонец с Мерцедес нелегално да влезе в България СНИМКА
Обвиняемият за нанасяне на телесна повреда директор на вътрешна сигурност в МВР Георги Георгиев и заместника му Христо Христов използват скандален служител като маша за определени поръчки. Това разкриха пред БЛИЦ наши източници в МВР.
Днес, когато Европейският съюз и България като страна член полагат усилия за намаляване на нелегалната миграция и опазване границите на съюза, Данаил Сечков от вътрешна сигурност на МВР е подозиран, че превежда през българо-сръбската граница лице, което няма валидни документи за самоличност.
Сигурна ли е българската граница и прилагат ли се еднакви стандарти за всички преминаващи? Следващите редове ще дадат сами отговора на този въпрос.
Преди няколко месеца във вътрешна сигурност на МВР на бюрото на Георги Георгиев попада сигнал затова как служител на ръководената от него дирекция, възползвайки се от това, че е полицай и най-вече познавайки добре функционирането на ГКПП Калотина успява в края на месец март 2021 година да преведе македонския гражданин Д.С. на 21 години без редовни валидни документи за самоличност.
Вместо да бъде задържан и разследван Сечков по почина, който Бойко Рашков се опитва да наложи последните седмици, Георгиев и Христов решават да оправят нещата, като замажат всичко по сигнала и по този начин поставят в зависимост полицейския служител и той да стане удобна маша в ръцете им.
За Даниел Сечков в дирекцията са постъпвали множество притеснителни сигнали. Името му се сочи в скандала около изнесената класифицирана информация от Христо Христов и Георги Георгиев по преписка срещу Христо Терзийски.
Подозира се, че в началото на 2021 година Даниел Сечков поема ангажимент към македонски гражданин да уреди напускане на страната ни от лице, което притежава македонски паспорт но пребивава у нас незаконно повече от няколко години.
Въпросният македонски гражданин е пристигнал със семейството си още пред 2001 година, когато е бил непълнолетен. Така той успява да живее в България дълги години необезпокояван от властите и най-вече със знанието на полицейски служител (Даниел Сечков).
През 2021 година, когато лицето вече е пълнолетно но не притежава в себе си документи за постоянно или временно пребиваващ в България, незнайно как без да напуска страната същият се снабдява със задграничен Македонски паспорт. За да бъде всичко законно и лицето трябвало да напусне страната ни и да се върне отново. Тук семейството се свързва с Данаил Сечков, който се съгласява да помогне, но въпреки всичко иска семейството (баща и син) да преминат през ГКПП Калотина, както на изход, така и на вход за България.
Сечков урежда излизането от България да бъде на 30 март 2021г., а връщането на 2 април същата година и лично е гарантирал за това, че нямало да има проблеми както на изхода, така и на входа, твърдят нашите източници.
Д.С. и сина му пътували до Р.Македония с личния им автомобил марка Мерцедес със софийска регистрация. На излизане от страната синът на Д. С. преминал с пасаван, а на връщане с издадения му нов македонски паспорт.
Съгласно действащия Закон на чужденците в Република България срокът на пребиваващите граждани на Европейския съюз и трети страни с които България има сключен договор, като такива са съседните ни Сърбия и Македония, гражданите на същите могат да пребивават на територията ни за период от 3 месеца (В ЗБЛД, чл. 55, ал.3 гласи, че „На всеки чужденец, на когото е разрешено да пребивава в Република България при условията и по реда на Закона за чужденците в Република България за срок, по-голям от три месеца, се издава разрешение за пребиваване съгласно Регламент (ЕО) № 1030/2002.“), като този срок е общо 6 месеца за календарна година със съответните прекъсвания.
В случая е налице изтичане на паспорта на лицето Д. С. роден в Република Северна Македония и с цел не проследяване на срока, когато същото е влязло в страната и съответно е било необходимо да напусне пределите на Р. България, същия е спазил изискването на чл.65, ал.2 от ППЗЧРБ - Необходимите документи на лице без гражданство за напускане на Република България в случаите по ал. 1 се издават от дипломатическото или консулското представителство на страната, в която лицето пребивава. В настоящия случай Д. С. напуска страната с пасаван № 09 издаден от посолството на Република Северна Македония.
При напускане на страната служителите на Гранична полиция е трябвало да извършват проверка на документите на лицето и да установят, че същия трябва да му бъде наложена глоба за нарушаването на срока и няма право да влиза в България за определен срок. При влизането на лицето в страната служителите са допуснали лицето, защото отново не е извършена проверка на съответните лични документи. Д. С. съзнателно не е кандидатствал за визов режим и за това не е предвиден срок, в който той може да пребивава в страната. Чрез избягване на чл. 69 ППЗЧРБ, който гласи, че когато на чужденец е отнето или е отказано право на пребиваване в Република България на документа се полага щемпел от службите за административен контрол на чужденците, в който се отбелязва срокът за напускане на Република България.
Сечков като служител на вътрешна сигурност в МВР след като се е запознал с фактите и обстоятелствата около положението на сина на Д.С е трябвало да предприеме горепосочените мерки, да уведоми службите за административен контрол на чужденците, каквито в Р. България е Дирекция Миграция и на лицето да му бъде съставен акт за прекомерния престой в страната, да му бъде сложен щемпел удостоверяващ срока на проверката и съответно констатираното нарушение и наложената административна мярка, включваща освен парична санкция, а и забрана за навлизане в страната за определен период от време.
Вместо това източниците ни твърдят, че Сечков не е санкционирал макенодския гражданин.
Тези действия непременно са извършени със знанието и съгласието на служителите на ГДГП-МВР, които са осъществили проверките на граничния пункт.
Очаква се намесата на компетентните органи!