Светкавичен арест заради радиоактивния метал, открит в Пловдивско! Заговори се за ядрени оръжия СНИМКИ
По думи на местни хора задържаният 64-годишен Гото Кулов по цял ден се е шляел и не вършел никаква работа
След секретната операция в Пловдивско, при която бе открито голямо количество от изключително скъпия и радиоактивен метал америций, вече има арестуван.
Това е Гото Кулов, който е около 64-годишен. Дансаджиите са тършували в къщата му в Карлово и във вилата му, която се намира в близост.
Открито е голямо количество радиоактивен изотоп америций.
Снимка: БЛИЦ
Експерти съобщиха за БЛИЦ, че това вещество може да се използва за ядрени оръжия.
Гото Кулов е безработен. По думи на местни хора по цял ден се е шляел и не вършел никаква работа. Той е семеен с деца. Брат е на известния в региона животновъд Никола Кулов.
Какво представлява америцият?
Америцият е вид изотоп, който се съхранява при специални условия заради неговото йонизиращо лъчение.
Той е изкуствено получен радиоактивен химичен елемент - през 1944 г. от Глен Сиборг от Бъркли, Калифорния, и негови колеги в Металургичната лаборатория на Университета в Чикаго, като част от проекта „Манхатън“. Това става ясно от публикация на Колумбийския колеж в Чикаго.
Америцият е твърд метал със сребристобял цвят и бял блясък, ковък и сферографитен. Свети в тъмното и е доста ковък. Топи се при 1175 градуса по Целзий. Той потъмнява бавно на сух въздух при стайна температура.
Глен Сиборг, Снимка: Getty Images
Америцият може да се използва за изработването на ядрено оръжие, въпреки че се произвежда трудно и е необходимо и наличието на плутоний.
Критичната маса на метала е около 60 кг и е много по-висока от тази на изотопите на плутоний и уран и следователно не е много добър избор за използване в ядрено устройство.
След изолирането му от Сиборг и колегите му през 1944 г., америцият се оказва доста важен елемент.
Информацията за неговото откритие е представена същата година на среща на Американското химическо дружество. Преди това по време на войната са открити елементите плутоний и нептуний.
Сиборг тогава представя, че са открити нови два елемента, сред които е и америцият, но той все още не е получил това име. В рамките на радиопрограма - „Приключенията в науката“, през 1945 година дори има запитване към слушателите как да се казва 95-ият елемент в периодичната система на елементите.
Тъй като лантанидът на новооткрития елемент – негов сходен елемент в таблицата под номер 65, носи името европий, то той получава името америций.
Глен Сиборг, Снимка: Getty Images
Методът, използван за изолирането на този елемент, е патентован през 1964 година.
Според експертите америцият има различни - приложения, като източник на неутрони, в алфа-йонизиращо лъчение, за свойства на гама предаване, като потенциално гориво за космически кораби, при намирането на нефтени кладенци, определяне на плътността на почвата и съдържанието на влага, измерване на съдържанието на влага в кокс и бетон, в активационния анализ на различни материали, както и за тестване на неутрони броячи.
Проектът „Манхатън“ е кодовото название на проект за създаване на първите в света ядрени оръжия, осъществен в САЩ между 1942 и 1946 година със сътрудничеството на Великобритания и Канада.
Всички дейности са се осъществявали под контрола на Инженерния корпус на Армията на САЩ, а самият проект е ръководен от ядрения физик Дж. Робърт Опенхаймер.
В резултат на тези усилия през 1945 година са построени и взривени 3 атомни бомби. 2 от тях са плутониеви („Fat Man“ – в превод „Дебелака“ и „Тринити“), а последната е ураниева („Little Boy“ в превод – „Малчугана“). Проектът започва скромно през 1939, но нараства значително и повече от 130 000 души са назначени.
Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!