Убиха жестоко защитено създание - има само 3 такива двойки у нас СНИМКИ 18+
В ноктите и гушата му са намерени оцветени в розово пера от гълъб, който е бил използван като отровна примамка
Женски ловен сокол, част от една от едва трите известни двойки на световно застрашения вид, които се размножават в природата на България, е намерен отровен в района на Пловдив, съобщи Христина Клисурова от „Зелени Балкани“, по проект „Живот за сокола“.
Екипът е получил информацията за инцидента благодарение на поставения на гърба на птицата сателитен предавател.
При проверка на терен експертите са открили трупа на сокола в типична при отравяне агонизираща поза, а в ноктите и гушата му са намерени оцветени в розово пера от гълъб, който е бил използван като отровна примамка. Трупът на сокола незабавно е транспортиран до спасителния център на "Зелени Балкани", където ветеринарните лекари, са извършили обстоен патологоанатомичен анализ. Резултатите от аутопсията са потвърдили съмнението за отравяне, а лабораторните изследвания са показали, че за отрова е използван вид пестицид, употребяван в селското стопанство.
Ужасяващо! Това е зловещата истина за смъртта на 600 птички край Копривщица ВИДЕО 18+
Женският ловен сокол носи пръстен с код 1А и е излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" в рамките на програмата на организацията за завръщане на вида у нас. Тази птица е една от едва шестте, размножаващи се в природата ни. Тя бе освободена през 2023-та и още на следващата година сформира двойка и успешно отгледа поколение в България.
Проектът „Живот за сокола“ започна от 2021 година, партньори в него са редица български и международни организации, в т.ч. Българско дружество за защита на птиците и "Зелени Балкани".
В рамките на проекта са организирани редица обучения с международни лектори за представители на МВР, прокуратурата, Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пловдив и други институции с цел повишаване на капацитета при борба с незаконното залагане на отровни примамки в дивата природа и ефективна превенция. През 2021 г. от Министерството на околната среда и водите е приет „Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа".
За случая са уведомени както в РИОСВ-Пловдив, така и в сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ в отдел „Икономическа полиция“ към Главна дирекция „Национална полиция“, където вече е в ход разследване.
От "Зелени Балкани" припомниха, че използването на отровни примамки е незаконно и подлежи на административни и ефективни наказания както по закона за биологичното разнообразие, така и по Наказателния кодекс на Република България. Употребата на отровни примамки в дивата природа е сред основните причини за унищожаване на редица редки и застрашени в световен мащаб видове, но също така засяга домашни животни и представлява риск за човешкото здраве.
От природозащитната организация припомниха, че преди време друга птица от застрашения вид "Царски орел" стана жертва на отровна примамка, поставена от гълъбовъди край Перущица.
Последвайте ни
4 Коментара: