Уникум! Анита Мейзер пробвала да подкупва още по телефона, има запис!
„Готова съм да направя всичко и да платя колкото трябва, за да не се дава гласност“, казала тя на дежурния полицай, сигнализирайки за смъртта на Николай
На няколко пъти предлагала да подкупи полицаи, за да бъде потулен случая с убийството на нейния мъж – това стана ясно в съдебната зала на Окръжния съд във Варна, където бе решено тя да остане в ареста.
Съдия-докладчикът Соня Нейкова разкри, че Анита Мейзер сигнализирала за смъртта на мъжа си в 3:30 часа във фаталната нощ и разговаряла с дежурния полицай в Пето РУП във Варна. Още тогава, по телефона, тя предложила подкуп. Казала, че „е готова да направи всичко и да плати колкото трябва, за да не се даде гласност на случая“. Това стана явно от думите на съдия Соня Нейкова, която заяви в съдебната зала, че е налице диск със запис от обаждането на Анита Мейзер и разговора й с дежурния полицай в Пето РУП. Именно страха от това, че случаят ще стане достояние на медиите, било причината Мейзер да постъпи така – заяви самата тя пред съда.
Повторни опити за подкупване на полицаи били направени след като тя била откарана за разпит в дирекцията на МВР в морската столица. Там тя първоначално подхвърлила „две банкноти на неголяма стойност“ на един от полицаите. Като видяла, че номерът не минава, скочила на по-едри предложения. А именно – предложила 10 000 евро подкуп на друг полицай. След като той отказал, Анита завишила на 20 000 евро, а накрая се стигнало до това да направи рушвета още по-примамлив – 30 000 евро. Полицаят отказал и докладвал писмено на колегите си.
Според защитата на Мейзер обаче, твърденията, че тя е опитала да подкупи полицаи, са несъстоятелни. Според адвокатите, полицията твърди, че това се е случило още в деня след трагедията, но е докладвано едно на 16-ти, вчера. Докладната за подкупа е била антидатирана, се каза още в съдебна зала от единия от адвокатите. По думите му би следвало веднага да се докладва за подобно нещо, а не да се чака два дни. Той бе репликиран от съдия Соня Нейкова, която заяви, че този намек – за антидатиране, означава, че се намеква за извършено престъпление от полицейски служител, а не е работа на съда да решава тези въпроси. По думите на съдия Нейкова, полицаят е направил докладната на 15, тя е предадена на следващия ден на разследващ полицай.
Орлин ФИЛИПОВСКИ, БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!