Неувяхващ Маричков Вкус на времето! Ще видите и неговите следи до своите - да, две следи

Той отгледа моята генерация - накара ни да се извисим над сивото ежедневие на една тежка епоха, да надделеем над своеволията на 20-век

Журналистът и писател Иво Иванов изля мъката си за Кирил Маричков в трогателен пост във фейсбук.

Ето какво написа той:

Днес страда огромното, многомилионно семейство на великия Кирил Маричков. Ние всички сме негови рожби.

Той отгледа моята генерация - накара ни да се извисим над сивото ежедневие на една тежка епоха, да надделеем над своеволията на 20-век, да повярваме в себе си, в могъществото на музиката, в добрината, в приятелството, в любовта.

Ако се вгледате внимателно назад ще видите и неговите следи до своите - да, две следи. Така е - той бе винаги до нас в този свят студен...и чак до залезния ден.

До последния си дъх той бе едно 79-годишно любопитно дете - търсещо нови хоризонти, прегръщащо нови стилове, рисуващо нови картини. Композираше, пишеше, пътуваше, свиреше...обичаше.

Вярваше във Вълшебния цвят, който връща времето назад за да го удостои с вечна младост...нашта младост. И беше прав, защото намери начин да не остарее, дарявайки и нас със сладък, неувяхващ Маричков Вкус на времето!

Толкова пъти ми е помагал в тежък момент. Толкова пъти ми е напомнял да не се отчайвам, да гледам към звездите и да не нарушавам съкровената Клетва към истинските приятели.

Кирил Маричков - трубадурът на нашата младост; човекът вдъхновение, чието име наобратно е лирик бе избрал да не спира да крачи по този свят със своята любима бас китара, от град на град, от сцена на сцена и от песен до песен.

Не вярвам, че смъртта му е нелепа. Той не си тръгна обездвижен, съсипан от болести и прободен от системи. Съдбата бе решила да го удостои с най-голямото признание и положи тялото му върху тържествената фрегата на музиката.

Тя отпътува към безбрежния океан с тялото му до любимата сцена хванало своето четириструнно оръжие в последна битка за нашите сърца.

Но само тялото...истинската му същност остава да диша завинаги в красивите барелефи на неговата музика. Така че той винаги ще бъде точно там край реката, където се редят тополите, и където черният кон никога няма да умре върху белия сняг.

И нека вече не се питаме дали все още жив е, дали все още се тревожи, да бъде или да не бъде средновековно невъзможен... Сбогом г-н музика и попътен вятър към безсмъртието!