Изложба на тема "Католиците в България през 17 - 20 век", откриха вчера в католическия храм в село Калояново. В "Свети Андрей" бяха изложени платна, посветени на златния век на българските католици, които показват дебрите на минало, настояще и бъдеще с привкус на история, слово и култура. 
 
В експозицията централно място заема репродукцията на ръкописа на първата писмена история в България: "За древността на българската земя и българските дела", написана от архиепископ Петър Богдан Бакшев. Това е ръкопис, който променя българската история и остава завинаги в българската култура, подчертаха организаторите.
 
За пръв път българската азбука, дала началото на цялата славянска писменост, е благословена от римския папа Адриан Втори. 
Първата печатна книга на български език е издадена от Епископ Филип Станиславов, знаменит български книжовник и културен деец.

Едно  от първите въоръжени въстания срещу османския поробител също е организирано от българската католическа общност в Чипровци. 
Събитието откриха кметът на община Калояново Младен Кичев и енорийският свещеник на Калояново и Дуванлий отец Иван Топалски. 
 
"Значимостта на тази изложба ме прави горд, защото това е едно от местата, където тази важна експозиция се открива. Тя е доказателство за ролята на свещениците-католици в нашето общество, и че те са извор на нашата духовност.
 
Благодаря на президентската институция, под чиято егида е събитието, за предоставената ни възможност община Калояново да бъде домакин на изложба с толкова значима културно-историческа стойност", каза кметът.
 
Отец Иван Топалски говори за вярата, за важността на миналото и бъдещето, като подчерта, че без минало няма бъдеще. 

Доц. Пламен Славов, съветник на президента по културните въпроси, прочете поздравителен адрес от името на държавния глава Румен Радев. 
За значимата роля на изложбата говориха още доц. Емил Нанков-заместник-директор на Националния Археологически институт с музей към БАН, доц. Калина Иванова-директор на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", доц. д-р Радослав Спасов, който е автор на изложбата.
 
Гости на събитието бяха още директорът на Регионалната на библиотека "Иван Вазов" Пловдив-Димитър Минев, доц. Цветан Василев от СУ, който е превел ръкописа на Петър Богдан, председателят на ОбС Калояново д-р Младен Петров, секретарят на общината Павел Павлов, общински съветници, енорийски свещеници от католическите храмове в региона, кметове на населени места, директори на училища и детски градини, секретари на читалища, общински служители, представители на бизнеса, съпричастни към изграждането на параклиса -костница "Дева Мария-Майка на църквата" в Чипровци.
 
Там са положени тленните останки на автора на ръкописа Петър Богдан Бакшев, както и на чипровци, монаси, свещеници, миряни през 17 век, посветили живота си на Христовата вяра и на България. 

Изложбата вече гостува в Раковски, предстои през април тя да бъде и в Хисаря, където също част от жителите са католици. 
Събитията се организират под патронажа на Румен Радев – Президент на Република България, съвместно с Национален археологически институт с музей към БАН и Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
 
Вчера, преди откриването на изложбата, всички присъстващи отдадоха почит с едноминутно мълчание в памет на загиналите деца и младежи от македонския град Кочани.
 
Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ