„Мечтите са нещо лично“ - изложба живопис на художника Юлиан Станкулов беше открита в галерия „Алма Матер“.
При създаването на картините е използвана нестандартна техника, която прави платната въздействащи по един особен и магичен начин. Има нещо магично и в посланието на изложбата. Вдъхновението за „Мечтите са нещо лично“ идва от едноименния научнофантастичен разказ на Айзък Азимов.
![]()
Действието в разказа се развива в неопределено бъдеще, в което хората нямат мечти и от необходимост ги купуват от големи компании. В една от тях работи професионален мечтател, който взема решение да се откаже да мечтае, „да бъде нормален човек и да живее в реалния свят“. Но мечтателят „докато е жив, ще мисли, а докато мисли, не може да не мечтае”.
![]()
Юлиан Станкулов започва образованието си по живопис от Националното училище за изящни изкуства „Aкад. Илия Петров”, продължавайки през Националната художествена Академия, Kent State School of Art (САЩ) и Mimar Sinan University (Турция), защитава успешно образователна и научна степен в катедра Живопис към НХА „доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства“ на тема „Проблеми на пластичната деформация при транспонирането на триизмерна реалност върху двуизмерна повърхност“. Придобива и втора магистърска степен по философия в Софийския университет „Св. Климент Охридкски“.
През последните години експериментира с различни техники и форми на живопис, скулптура, видео и фотография. Изявява се в национални и международни изложби и проекти. Понастоящем е главен асистент в катедра Живопис в Националната художествена академия и криейтив директор фондация „Имеон-Балкани“.