Вижте с какви трикове ни цакат в магазините
Супермаркетите правят всичко по силите си да ни провокират да купуваме повече
Позната ли ви е следната ситуация: отскачате до магазина само за хляб, но се връщате цял час по-късно с цяла камара непланирани покупки? Можете да сте сигурни, че това не е случайно.
Супермаркетите правят всичко по силите си да ни провокират да купуваме повече – пускат промоции, раздават карти за лоялни клиенти, подреждат продуктите с по-висока цена на нивото на погледа, и този списък е далеч от изчерпателен. Как тогава можем да взимаме рационални решения за парите си и да не съжаляваме за някоя покупка още преди да сме се прибрали?
В тази статия сме подбрали няколко съвета за спестяване, с които можете да намалите излишните разходи при пазаруване:
Не пазарувай на празен стомах
Сигурно вече сте чували това първо и златно правило, но то се е превърнало в клише с добра причина. Усещането за глад кара всичко да изглежда в пъти по-апетитно и лошите решения няма да ви подминат. Оставете седмичното пазаруване за момент в който се чувствате спокойни и ще можете да избирате по-съзнателно кой разход е оправдан, и кой не.
Пазарувай по списък
Ако не знаем за какво сме тръгнали, вероятността да завършим обиколката с разумни покупки е минимална. Разхождайки се безцелно покрай щандовете рискувате да оставите сериозна сума на касата, без кой знае каква полза. Помислете от какво се нуждаете всъщност и не позволявайте средата да диктува поведението ви вместо вас.
Не залитай по „промоции“
Не купувайте нещо, само защото цената му е намалена. Често промоциите са рекламирани с фрази като „спести 20%“, но не забравяйте, че това ще е спестяване, само ако така или иначе бихте купили продукта и на пълна цена. В противен случай покупката ще бъде само един дпълнителен, излишен разход.
Пазарувай по-рядко
От разположението на самите супермаркети, през музиката и аромата на препечен хляб по алеите, всичко е проектирано със едничката цел да ни изкуши да потребим повече.
Дори когато го осъзнаваме обаче е спорно доколко влиянието на тези похвати отслабва. Един от най-простите начини да похарчим по-малко е да пазаруваме за по-дълги периоди – така по-рядко ще изкушаваме от многобройните маркетингови послания, а и ще имаме добър повод да си съставим списък с истински смислените покупки.
Мислете за цената във време, а не в пари
Как решавате дали цената на нещо е ниска или висока? Следващия път щом се чудите дали една покупка си струва или не, помислете колко време трябва да работите, за да изкарате парите за нея. Така много по-лесно ще елиминирате излишно скъпите „глезотийки“ и ще се придържате към необходимото.