Декември отмина с многобройните си празници, семейни, приятелски и служебни събирания. В много от домакинствата остават огромни количества пържоли, печени меса, гарнитури, които се дояждат със седмици. Лошо няма – даже някои ястия стават по-вкусни, след като престоят няколко дни, но на мене ми доскучава и винаги гледам да ги „преобразя“ в нещо по-екзотично и неразпознаваемо.

В този брой ще ви предложа няколко идеи какво да правите с остатъците така, че да получите съвсем ново, но пак много вкусно блюдо:

Ропа виеха или Стара дреха на испански

Това ястие е много популярно в Куба, прави се лесно и е карибски изкушаващо. Нарекли са го така, защото месото е раздърпано, на нишки.

Сложете в тенджера с малко студен бульон, колкото да покрие продуктите, каквото ви е останало месо – телешки стекове, свински пържоли, печено… Нека да къкри поне час и половина, докато месото започне да се разкапва. Извадете, оставете да изстине, а течността прецедете. Запържете в малко олио ситно нарязани 1 глава лук, 1 чушка – зелена или червена /стават и от салати или туршии/, 5-6 пресовани скилидки чесън. Като се запържат, прибавете по 1 ч.л. смлян пипер, 1 ч.л. сух риган, 1 ч.л. кимион, 1 ч.л. червен пипер и веднага изсипете половин ч.ч. вино – каквото ви се намира. Изчакайте малко, да изври по-голямата част и прибавете 1 ч.ч. доматено пюре. Разбъркайте добре и когато пюрето се позапържи, излейте бульона, в който е вряло месото, намалете температурата на минимум и оставете така десетина мин. През това време разнищете с две вилици или разкъсайте с ръце месото на конци. Изсипете го в соса и оставете още 6-7 мин. да поври, за да поеме ароматите. Изключете котлона и поръсете със ситно нарязан пресен магданоз, маслинки, ако са ви хартисали от някоя салата и поднесете акомпанирано ястието с бял, сварен ориз! 

Чоп Суей си хапват азиатците 

Историята около ястието гласи, че китайските имигранти, които през 19 в. са били докарани в Щатите да строят американските железници, са авторите на този специалитет. Те също са използвали, каквито са имали остатъци, като са прибавяли към тях, сосове, подправки и задължително ориз или нудълс – спагети. Хубавото при Чоп Суей е, че може да се оползотвори всичко – както месо, така и зеленчуци. Ястието става много добро със стара салата от зеле и моркови, зелен боб, недоизядена скара, дори с печена риба. Зеленчуците нарежете на жулиени или както са си вече нарязани за салата. Използвайте сварен и престоял ориз или спагети. Месото нарежете същия размер както зеленчуците. Най-добре се приготвя на сгорещена плоча или в УОК, но ако нямате, вземете някой голям тиган с незалепващо покритие или дебело дъно, намаслете го с малко сусамово или друго олио, но  не и зехтин. Сложете първо зеленчуците, като ги бъркате непрестанно. Температурата не трябва да е на макс, а по-скоро 1-2 степени под нея. Прибавете месото и чак тогава добавете подправките – пресен, ситно нарязан джинджифил, пресован чесън, ситно нарязана люта чушка, ситно нарязан пресен лук, счукани фъстъчени или кашу ядки, сусамови семки. Най-накрая сложете ориза или нудълсите, като продължавате да бъркате бързо. Махнете от огъня и сервирайте топло. Соевият сос поднесете отделно, не е задължително да го наливате в яденето, нека всеки прецени дали желае. 

Европейците предпочитат крокети

Сега ви пренасям в Европа, в Ниските земи! Тука едно от най-популярните ястия са крокетите. Те се правят от смляно месо или риба, а вегетарианците могат да заместят този протеин с настърган кашкавал/сирене. 

Свареното или изпечено месо трябва да смелите в блендера с малко бульон или да пасирате, да ви се получи гъста каша. Отделно направете бешамел: запържете в 100 г масло 4-5 с.л. брашно и започнете да изливате бавно на тънка струйка, студено мляко, като не преставате да бъркате соса енергично. Трябва да ви се получи много гъст сос. Овкусете със сол, смлян пипер и прибавете пасираното месо/настърганото сирене. Оставете в хладилника да стегне и оформете малки топчета или кебапчета, които оваляйте в брашно, разбито яйце и в галета или смлян сухар. Наредете в плато и отново оставете за няколко часа в хладилника. Загрейте фритюрника или достатъчно мазнина в дълбока тенджерка на 170 С, пускайте внимателно една по една крокетите, като ги обръщайте след трийсет-четирийсет секунди от другата страна, за да се изпържат от всякъде равномерно. Не слагайте по много наведнъж. Готовите крокети оставете върху решетка или кухненска хартия да се отцедят. Поднесете със сос айоли – майонеза, овкусена с пресован чесън или шафран, или с лют пипер.

Пит и панан от Швеция 

Трябва ви месо, може да е пържола, кюфтета, кебапчета – всичко върши работа, пържени или печени картофи, 1 глава лук. Нарежете продуктите на дребни кубчета като за мусака. Запържете до златисто лука и прибавете към него картофите. Когато придобият хрупкав, златист цвят, сипете месото, пресован чесън, смлян червен пипер и бъркайте хубаво всичко бързо, за да не загори. Когато ястието придобие приличен вид, застройте с половин ч.ч. течна, животинска сметана, но става вкусно и без този сос. Гарнирайте всяка порция отгоре с едно-две изпържени яйца. Поръсете със ситно нарязан див лук. 

„Шарлота” е спомен от соца

За целта не изхвърляйте старите и изсъхнали парчета кекс, бишкоти, бисквити, кифли! Нарежете ги на шайби и наредете с тях една намаслена форма за кекс. Може да прибавите и компоти от праскови, кайсии – плодовете само на пластове – един със сухи кифли, един с плод и отново кифли-плод... Разбийте отделно 4 яйца с 1 к.ч. захар и 1 ч.ч. мляко, 1 прахче ванилия. Залейте формата с пълнежа с яйчената смес, поставете я в тавичка с вода, но водата да не превишава 3/4 от ръба на формата и печете на 140 С до готовност. Оставете да се охлади и внимателно обърнете върху поднос. Сервирайте студено, като акомпанирате със сладко от праскови/кайсии. 

И помнете, че най-хубавите неща са безплатни или не струват много, а най-вкусните ястия, са тези, сготвени с любов и споделени с любимите хора!