През отминаващата година станахме свидетели на големи иновации в света на технологиите, но в същото време трябваше да се разделим с джаджи и услуги, които бяха станали част от ежедневието на много потребители. Припомнете си тези 13 продукта, които преустановиха съществуването си тази година, представени от CNN Tech.
Аудио жака в iPhone

Обявяването на новия iPhone през септември потвърди слуховете, че Apple е премахнала самостоятелния аудио жак от новото поколение на своите смартфони. Вместо това компанията представи безжични слушалки, наречени AirPods, струващи 160 долара в САЩ.

Това предизвика недоволство сред голяма част от потребителите, но Apple оправда „смелото“ си решение, аргументирайки се, че то е част от стремежа й да тласне аудио пазара напред чрез по-масовото въвеждане на безжична технология.

Galaxy Note 7

Galaxy Note 7 бе определян като потенциален убиец на iPhone-а, а първите отзиви след пускането на фаблета на Samsung на пазара бяха силно позитивни. Тогава обаче започнаха проблемите с батерията на устройството, за която се оказа, че има склонност към самозапалване.

Samsung се опита да отстрани проблема, но в крайна сметка компанията бе принудена да изтегли модела от пазара и да спре производството на телефона.

Видео рекордерите

След около 50 години присъствие в домовете на хората и по рафтовете на магазините за техника, видео рекордерите най-после слязоха от сцената тази година, след като производство спря и последната компания, която все още правеше тези устройства – японската Funai Electric.

И все пак, колко са технологичните джаджи, които могат да се похвалят с подобно дълголетие?

Hoverboard

Ховърбордовете бяха едни от най-желаните подаръци през миналата година, но през 2016 година тези самобалансиращи се скутери не могат да привлекат подобен интерес от страна на потребителите. И тук, както при Note 7, става въпрос за експлодираща джаджа.

След докладвани инциденти за пожари, причинени от експлодиращи ховърбордове, органите в САЩ прецениха, че устройството не е безопасно за потребителите. Вината за инцидентите бе хвърлена върху литиево-йонната батерия, която захранва устройствата – точно какъвто бе случая и с Note 7.

Pebble

Един от пионерите в сектора на умните часовници – компанията Pebble, продаде своя софтуерен отдел на Fitbit за 40 млн. долара. Така практически се слага край на компанията, която спечели много почитатели с опростения си, но фокусиран подход към сравнително новата категория на умните часовници.

Fitbit най-вероятно ще използва софтуерната платформа на Pebble, за да разшири бизнеса си извън категорията на фитнес тракърите.

Приложението Sunrise на Microsoft

Microsoft купи популярното календарно приложение за мобилни телефони Sunrise през октомври 2015 година. По-малко от година по-късно технологичният гигант от Редмънд прекрати съществуването му и прибави неговите функционалности в своята имейл услуга Outlook.

Източник: Профит бг