3 заблуди, с които се сблъскват наемателите на жилища
Покупката на дом има много предимства (особено един – след около 30 години ще бъдете законен собственик). Съществуват много митове около това, кое е по – добре – да сте наемател или собственик.
Ако нямате възможност да купите дом в скоро време, не означава, че сте "забити" да живеете под наем - всичко е в това, как го гледате. Да бъдеш бомбардиран с идеята, че ако не притежаваш жилище, си пропаднал, е голяма грешка, макар че наемането поставя редица ограничения.
Вижте кои са най-големите заблуди за наемателите, които търсят да купят имот.
Хвърляте на вятъра парите за наем
Това е първото нещо, което чувате и дори да е технически вярно, че купуването на дом спестява пари в дългосрочен план, наемането със сигурност не е равносилно на изхвърлянето на парите ви (повече за това по-късно!). Повечето хора смятат, че покупката на дом е инвестиция и начин за спестяване, но това не винаги е така. Влияние оказва и фактори като, колко време планирате да живеете там и какво ще стане с жилищния пазар. Ако смятате да останете в това жилище повече години, тогава да, вероятно ще спестите пари и покупката може да е добър ход, но имайте предвид, че първоначалните разходи за закупуване са големи и ако не сте сигурни какво ще правите след 5 години, може да не е най-доброто решение.
Когато наемате, не е вярно, че не получавате нищо ценно за парите си - плащате за място за живеене, за личен комфорт. Вие нямате грижа за поддръжката, ако се счупи нещо, наемодателят го купува, понякога в наема са включени и комуналните услуги. Затова на наема може да се гледа и като инвестиция в удобство, свобода и дори да не е технически инвестиция, ви купува време.
Никога няма да можете да правите промени в жилището под наем
Наемането не винаги означава, че трябва да бъдете заобиколени от обикновени бели стени и никога няма да можете да промените нито едно нещо във вашия дом. Разбира се, някои наемодатели имат строги правила за наемателите, но в много случаи, хазяите ще ви позволят да правите малки промени и да боядисате, стига да върнете стените към оригиналния им цвят, преди да се изнесете. В много случаи ако вашият дом изисква поддръжка и имате идея за подобрение, наемателят ще ви позволи да го направите, защото ще има полза когато напускате. Затова не мислете, че нищо не ви е позволено, а попитайте, може и да ви изненадат с решението си.
Наред с това има много временни подобрения, които може да направите, за да персонализирате пространството. Такива са слагането на временни тапети, подмяна на осветителни тела или килима. Това са малки детайли, но те могат да донесат огромна промяна - просто трябва да гледате по - творчески.
Не сте пълноценен възрастен, докато не купите дом
Това ни връща към идеята за моралните последици, свързани с наемането или покупката - нито наемането, нито закупуването са определящи дали сте успял или не, дали сте добър или лош в професията си. Приписването на морални ценности на наемането или покупката е най-вредно глупавото нещо, което може да бъде насадено и то не казва нищо за човека и неговите ценности.
Възрастта е свързана с независимост и отговорности, всеки минава през различни предизвикателства на живота и плащането на ипотека за собствено жилище или за наем, не го прави по – различен. Това е въпрос на избор, възможности и собствени разбирания, затова ако искате да живеете под наем, но ви натякват обратното – следвайте собствените си разбирания. Ако все пак решите да търсите жилище за покупка, не бъдете импулсивни, а разучете пазара, възможностите, ако моментът не е подходящ – изчакайте. Намерете човек, който може да ви консултира и му се доверете, не си поставяйте непостижими цели, действайте умерено и играйте на сигурно.
Източник: Broker.bg.