Apple представи своя „троянски кон“
В алуминиевия корпус е внедрен нов модерен изкуствен интелект на невронна мрежа
Apple представи своя „троянски кон“, пише The Atlantic. В алуминиевия корпус е внедрен нов модерен изкуствен интелект на невронна мрежа. Разработчиците избраха да премълчат колко разрушителни могат да бъдат грешките му.
На годишната конференция за разработчици на Apple, където всички нови софтуерни продукти се представят в цветни видео презентации, компанията най-накрая влезе в надпреварата за невронни мрежи.
Технологичният гигант представи Apple Intelligence, набор от функции за изкуствен интелект (AI), които ще бъдат въведени в най-новите му операционни системи от тази есен. Новите модели ще помогнат на потребителите на Apple да пишат работни бележки и персонализирани текстове; да създават изображения и емотикони; да свързват и организират снимки, събития в календара и имейла.
Очаква се тези инструменти да използват контекста на всяко отделно устройство: те ще могат да определят кои контакти споменавате и да извличат информация от набор от приложения.
В промоционален видеоклип Apple предложи типичен пример: старши вицепрезидентът на софтуерното инженерство Крейг Федериги описва зает баща, използващ Apple Intelligence, за да разбере дали непланирана среща ще попречи на присъствието на дъщеря му на състезание.
Инструментът извлича информация от неговия календар, сканира PDF файл, който дъщеря му му е изпратила, и анализира трафика в Apple Maps, за да види дали може да стигне навреме. Компанията подчертава, че това не е просто някакво ненадеждно корпоративно софтуерно решение, а „AI за всички нас“.
Последната фраза отразява визията на Apple за себе си не само като производител на телефони и лаптопи и престижно филмово и телевизионно студио, но и като централна технологична сила, посредничеща в прекалено натоварения живот на успешните.
Apple Intelligence обещава да синтезира всички ваши разпръснати бележки, имейли, записи в календара и снимки. В един момент в реч на конференция един изпълнителен директор отбеляза, че Siri вече може да направи за секунди това, което преди това отнемаше на човек няколко минути.
Това е „дестилираната“ идея на Apple: полирайте грубите ръбове на живота си със Siri и го полирайте с алуминий (калъфите за iPhone са направени от него). Вие живеете - Apple го прави лесно.
Досега имаше слухове в Силиконовата долина, че компанията е катастрофално закъсняла с AI, което позволява на конкуренти като OpenAI да поемат водеща роля в разработването на чатботове и други езикови модели.
Но това заключение изглежда не отразява напълно истинската сила на технологичния гигант. Съобщава се, че Apple е преговаряла с Google и OpenAI за интегриране на техните генеративни AI продукти в iPhone. Както показа това събитие, OpenAI беше първият, който сключи сделка с Apple и неговият модел ChatGPT ще бъде наличен като допълнение към функциите на Apple Intelligence до края на тази година.
(Apple казва, че планира да използва модели от други разработчици на AI в бъдеще.) Договорът вероятно е не само полезен за OpenAI, но също така ще му даде нещо още по-ценно: достъп до милиони хора.
Докато пускането на продукта на ChatGPT беше едно от най-успешните през последното десетилетие – достигайки 100 милиона месечни потребители за девет седмици – според съобщенията растежът му е в застой, а сделката с Apple представлява най-голямото внедряване на технологията до момента. IPhone се превръща в нещо като генеративен AI троянски кон.
Някои биха възразили, че OpenAI, който все още е ангажиран с нормализиране на невронните мрежи за нови и скептични потребители, трябва да плати на Apple за рисковете, които може да поеме. (Представител на OpenAI отказа да разкрие условията на сделката. Apple не отговори веднага на искане за коментар.)
Обикновено лицензирането на технологията на конкурент се счита за признак на слабост, но днес Apple показа увереност. Не предлагаше нищо готино през 2024 г., но може би така изглежда победата: предоставяне на всички със своите продукти и създаване на собствена затворена „екосистема“. И тогава вие ставате превозно средство за доставка.
Днес силата на Apple се крие в използването на потребителската база. Хората създават и съхраняват огромно количество данни на своите iPhone, iPad и Mac. Generative AI превъзхожда в организирането и синтезирането на огромни количества информация. Чрез комбинирането на тези технологии Apple може да предложи на потребителите ясно конкурентно предложение: колкото повече покупки правите в нейната екосистема и на личната информация, на която се доверявате, толкова по-полезни (на теория) стават нейните AI инструменти.
И благодарение на силно рекламираните защити за поверителност, Apple е единственият начин да влезе, тъй като OpenAI и други доставчици на AI трети страни не могат да съхраняват потребителски заявки.
Въпреки това няма гаранция, че планът ще проработи. AI, макар и популярен, не е толкова широко разпространен: Apple сега се опитва да разбере какво ще се случи, когато всички ежедневни задачи в живота ни са придружени от малка изскачаща джаджа, която ни пита дали искаме например бот да пренапише имейл за нас по малко по-формален начин.
Миналия месец Google започна да изпраща заявки, генерирани от невронни мрежи, към милиарда потребители на своята търсачка. Резултатите, включително медицинска дезинформация, теории на конспирацията и просто безсмислици, бяха толкова разочароващи, че компанията бързо отмени функцията - поне за момента.
Нито веднъж в своята презентация Apple не спомена, че технологията Intelligence може да се провали и, да речем, неправилно преобразува часова зона при създаване на събитие в календара въз основа на имейл данни, неправилно обобщение на среща или резервиране на хотел в Бруклин вместо в Ню Йорк.
Това би развалило атмосферата и цялостното послание, което е: generative AI ще бъде на вашия смартфон, лаптоп и таблет; Недостатъците да са проклети.
Този ход може да укрепи екосистемата на Apple, но в случай на дори минимални повреди на новата функция, което е типично за почти всяка голяма актуализация през последните две години, ще се появи друг троянски кон, който може да унищожи гореспоменатата затворена „екосистема“ отвътре.