Българите полудяха по наклонената кула в Пиза СНИМКИ
Все повече хора съчетават празниците с културния туризъм
Наклонената кула в Пиза, която е част от световното културно наследство, всяка година привлича туристи от цял свят. Тя е една от най-известните забележителности в Италия.
Разкриха тайната на наклонената кула в Пиза
Хиляди българи живеят в различни части на Ботуша, стотици са сънародниците ни, които са се заселили в регион Тоскана, а за тазгодишните Коледни и Новогодишни празници много български семейства са избрали именно Пиза, пише БГНЕС.
В последните години все повече и повече хора избират да съчетаят полезното с приятното и за празници избират културни дестинации. Пример за такава е Пиза, където Наклонената кула посреща милиони туристи от цял свят всяка година.
Векове наред учени се опитват да разплетат загадката на паметника на културата и почти всяка година излизат нови и нови сведения за тайната.
Разкриха тайната на наклонената кула в Пиза
Само преди дни тосканският вестник „Ла Национе” излезе със стая, че първата част на символа на тосканския град е построена от архитект и скулптор Бонано Пизано през последната четвърт на ХIII век. Наред с други неща, Пизано проектира бронзовите порти на катедралата Пиза и Монреале в Палермо.
Откритието, че Бонано Пизано е построил кулата, се дължи на палеографа Джулия Аманати. Тя дешифрира камък с надпис на латински, открит в гроба на Пизано през 1838 г. по време на разкопки около Наклонената кула в Пиза. Трудният за разчитане надпис върху камъка съдържа два латински хекзаметъра (вид стихотворен размер, при който стиховете се състоят от 6 стъпки – бел.ред.), в които Бонано се обявяваше за строител на „прекрасно произведение“. Резултатите от изследванията на Аманати наскоро са публикувани в книга.
Откритието на Аманити доказва твърденията на ренесансовия архитект Джорджо Вазари, който посочва Бонано като първия строител на кулата.
Нужни са били три строителни „паузи” и цели 177 години, за да бъде изградена кулата в Пиза. Бонано Пизано започва строителството през 1173 г. и успява да построи първия етаж, заобиколен от 15 колони от бял мрамор с класически капители и арки.
Когато е построен третият етаж през 1178 г., кулата се е наклонила с 5 см заради нестабилния подпочвен слой, върху който е построена. Поради тази причина строителството е било спряно.
Едва 100 г. по-късно Джовани Ди Симоне продължава изграждането, като се опитва да компенсира наклона. Резултатът е бил съвсем неочакван – камбанарията все още е била крива, което отново е довело до спиране на строителните дейности. Томазо Пизано продължава строителството и го завършва през 1372 г.
През 1990 г. кулата е затворена за посетители. Причината е, че високата 58,5 метра сграда се е отклони с 4,5 метра от оста си и заплашваше да падне.
Между 1993 и 2001 г. 800-годишната сграда е „издърпана” с 44 сантиметра под основата с помощта на тежести с тегло няколко тона. По време на дейностите кулата е обезопасена със здрави стоманени въжета. Строителните дейности струваха 28 млн. евро. Наклонената кула в Пиза е отворена отново за посетители през декември 2001 г.