Числото 13 ли е Дяволът и какво общо има с темплиерите

От гледна точка на нумерологията, цифрата символизира ново начало

В културата на много народи числото 13 се свързва с нещастия. Във Великобритания, Канада и Австралия не можете да намерите нито една къща под този номер. В германските авиолинии няма 13-ти ред, пише "Труд".

В САЩ няма автобус с номер 13, няма тринадесети етаж или 13-та стая в хотелите. В психиатрията, за тези, които изпитват ужас от това число е въведен специален термин – трискайдекафобия. Откъде идват страховете около числото 13 и има ли нещо реално в тях?

Тайната вечеря

Страхът от въпросната цифра често се свързва с Тайната вечеря, за която, както знаем, заедно с Исус се събират 13 души, един от които е Юда.

В Евангелието от Йоан четем, че Исус, обръщайки се към своите ученици, казва: „Не избрах ли Аз вас дванадесетте? Но един от вас е дяволът.

Между другото, именно в 13-та глава на Евангелието от Йоан се разказва за предателството на Юда. А в 13-та глава на последната книга на Новия завет - Откровението на Йоан Богослов - е описано страшното число на дявола 666.

От незапомнени времена хората вярват, че събирането на 13 гости на една маса е лоша поличба. Това суеверие става особено разпространено по време на Голямата чума през 17 век.

Тогава няма съмнение, че този, който събере „дяволската дузина“ на масата, е изложен на смъртен риск, тъй като някой от гостите няма да живее дълго. Всъщност по това време, поради пандемията, всички са заплашени от гибел и независимо колко хора са събрани, вероятността някой скоро да умре е голяма. 

Страхът от 13 се засилва и достига най-големия си апогей в средата на 19 век. Хората толкова се страхуват и вярват в лошия късмет, че измислят професията на 14-тия гост. Във Франция той е канен, за да се избегне нещастен брой гости на масата.

И до ден днешен в хотел Statler в Чикаго, ако се случи да се съберат 13 души на една маса за вечеря, служителите благоразумно поставят допълнителен стол, на който се настанява 14-ти придружител - манекен, облечен във фрак. Той е третиран еднакво с всички гости и на шега е наричан Луи XIV.

Тамплиерите

Е, как да не споменем петък 13-ти. За да опишат страха от този ден, психиатрите измислят и специален термин - параскавидекатриафобия (страх от петък 13-ти). Членовете на рицарите тамплиери имат пръст в произхода на това суеверие през 14 век.

На 13 октомври 1307 г. по заповед на френския крал Филип IV е издадена присъда за арест, включително на висшето ръководство на ордена. Рицарите са обвинени в ерес и богохулство, много от тях са измъчвани и екзекутирани.

Последният велик магистър, Жак дьо Моле, проклина този съдбоносен за ордена ден. Оттогава последователите на тамплиерите празнуват петък 13 октомври като нещастна и трагична дата. Суеверието автоматично се разпространява върху всеки петък 13-ти.

От гледна точка на Църквата, страхът от числото 13 се основава на предразсъдъци. „Трябва да помним, че ние самите сме архитектите на собственото си щастие или нещастие – дадена ни е свободна воля. И никакви цифри или знаци не могат да лишат човек от неговото проявление, освен ако самият той, разбира се, не постави нещо по-високо“, коментират духовници.

 „Обсесивните страхове, които включват фобията от числото 13“, казват психолози, „са характерни за определен тип хора – тревожни и подозрителни. Човек с високо ниво на тревожност постоянно чака някаква опасност.

Следователно той автоматично търси знаци в заобикалящата го действителност, които могат да потвърдят страховете му и да покажат заплаха.

На фона на тревожно разстройство възникват фобии - човек изпитва социална дезадаптация и обичайният му начин на живот се променя. Както всички фобии, страхът от числото 13 изисква лечение, насочено към намаляване на нивата на тревожност“, категорични са психолози.

Клубът на късметлиите

За да не попаднат под опасното влияние на числото 13 и да се издигнат над предразсъдъците, 13 американци през 19 век в Ню Йорк основават клуб „13”. Целта му е осмиване на суеверието и раболепието пред злополучния номер.

Тържественото откриване на клуба е в петък 13-ти в стая номер 13, а доживотното членство в клуба струва 13 долара. На срещите си членовете на клуба умишлено чупят огледала и разсипват сол. Казват, че президентът Теодор Рузвелт харесва идеята и самият той се присъединява към „13-те“. 

Подобни срещи стават популярни по целия свят и в много градове са организирани такива клубове. Членовете им твърдят, че нищо лошо не им се случва и че числото 13 е прекрасно.

Те се причисляват към трискайдекафилите - хора, които почитат числото 13 като най-щастливото и най-успешното. Мнозина вярват, че то им носи късмет. 

Има и друго мнение: недоверието към числото 13 е на математическа основа. Всъщност 12 представлява пълна хармония и пълнота.

В годината има 12 месеца, 12 знака в зодиака, нощта и денят продължават 12 часа. Числото 13, следващо на 12, нарушава хармонията и реда, изразявайки трансформация и прераждане. 

„13 е началото на нов цикъл, а новото винаги е изпълнено с неизвестност и затова изглежда опасно“, коментират нумеролози. Според тях, суеверията и страховете от числото 13 са причинени от факта, че човек е склонен да живее по инерция, ръководен от стари принципи, които не винаги са приложими към нови ситуации.

От гледна точка на нумерологията, числото 13 символизира не само началото на нов цикъл и скъсването с миналото, но и разрушаването на илюзиите, изправянето пред истината. Само по себе си то не е нито щастливо, нито нещастно. Дали е късметлийско или не, всеки сам решава.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук