Да оставим ли бебето да плаче или не
Бебенцето реве, та се къса. Да го оставим ли да плаче, или да не допускаме да се "мъчи"? Рецепти всякакви и сащисани, младите родители са винаги готови да утешат плачещото дете. Смятат, че това е сигнал, че нещо не е наред с него.
Истината обаче е, че ако оставите едно бебе постепенно да заспи, докато плаче, това няма да му навреди от емоционална или стресова гледна точка в дългосрочен план, съветва Обекти.бг, цитирайки проучване, публикувно в Scienc
Разбира се, винаги е препоръчително да разговаряте с вашия педиатър и да получите конкретен съвет, преди да промените начина, по който се грижите за детето си. Настоящото проучване обхваща само 43 бебета и учените искат да видят по-голяма извадка в дългосрочен план, преди да направят категорични заключения за един или друг подход.
Друг възможен подход е да изместите времето за лягане малко по-късно, така че то да съвпадне с часа, когато детето обикновено заспива. Тогава то ще е по-сънливо и вероятността да заспи бързо и с малко съпротивление се увеличава.
"Когато чакате детето ви да заспи, всяка минута има значение. Родителите са чули от някои експерти, че нивото на стрес при малкия се увеличава с използването на такива техники и че те ще им донесат проблеми с поведението. Смятам, че това проучване показва пределно ясно, че няма вредни ефекти върху нивата на стрес при детето", казва психоложката Марша Вайнтрауб, която не е участвала пряко в експеримента, но подкрепя неговите изводи.
"Естествено е родителите да се тревожат, но вярваме, че нашите резултати ще допринесат за промяна на гледната точка и начина, по който постъпват родителите", коментира Майкъл Градисар от университета "Флиндърс" в Австралия.
Навиците на 43 двойки родители с бебета на възраст от 6 и 16 месеца с проблеми в заспиването били анализирани и резултатите установили, че бебетата, които били оставяни да плачат без намеса за по-дълги периоди, заспивали средно с 13 минути по-бързо от останалите.
Имайте предвид, че това "оставяне" не означава просто да оставите бебето да плаче с часове, а просто постепенно да увеличите времето, през което плачещият малчуган е оставен сам. В рамките на изследването това време започвало от 2 минути без намеса и постепенно стигнало до 35 минути в течение на една седмица.
На базата на взетите проби кортизол от бебетата не са установени значителни разлики в нивото на стреса, нито пък самите родители са видели субективна промяна в поведението на потомците си.