Дават луди пари за изгубена във времето арменска сабя! (СНИМКИ)

Тя се търси под дърво и камък от всички арменски музеи  и ще се заплати богато

Тази сабя се търси под дърво и камък от всички арменски музеи и ще се заплати богато. Продадена е била в антикварен магазин в София през 40-те години на миналия век. Каква е тази арменска безценна сабя? 

Принадлежала е  на смелия революционер, генерал, поет и национален герой на Армения Карекин Нъждех.


Карекин Нъждех по времето когато живее със семейството си в София с български паспорт и гражданство.

В началото на 40-те години Нъждех продава сабята си в София, за да замине в Берлин с българската правителствена делегация и да спаси хиляди  арменски военопленници.

Каква е историята на Карекин Нъждех?
В началото на миналия век  младият офицер е изпратен в България от революционната организация „Дашнакцютюн”, за да обучават заедно с българското ВМРО  млади родолюбци . Карекин Нъждех не само се е сражавал за българската кауза в Балканската война, но е получил българско гражданство и български паспорт в 1932 г.със специален указ на цар Борис III.  Живял е дълги години в София със своето семейство. По това време той е бил обявен едновременно за национален враг на Турция и на Съветското правителство, заради опълченските действия проведени под негово ръководство срещу тях на територията на Армения, за защита на нейната свобода.  Когато в началото на 40-те години  Българското правителство  тръгва на среща в Берлин с ръководството на Третия райх, Нъждех  като български гражданин се присъединява, за да спаси от плен 20 хиляди арменци - съветски военопленици. Подобно на  Шиндлер, който  сътрудничи с германците, с цел спасяване на евреи, така и Карекин се възползва от българското си гражданство, за да предотврати геноцида над арменците пръснати в Европа и Балканите. И тъй като Карекин  е отказал да получава полагащата му се пенсия от българската държава като участник и ръководител  в Македоно-одринското опълчение, той е принуден да събере пари като продава скъпата сабя, която му е подарена  от арменските майки. В знак на благодарност за спасените им синове. Сабята е с гравиран надпис: „Дар от съюза на арменските майки”. 

С такъв надпис е въпросната сабя, която от десетки години се издирва в България, но така и  не е намерена. Доста антиквари днес трепват, ако някой дойде да продава  сабя, но за съжаление до ден днешен не са попаднали на нея. И тъй като много хора не знаят цената на арменската сабя, даваме им шанс да се заинтересуват от  наследствените си вещи по тавани и мазета. Не само , че ще бъдат парично възнаградени, но ще имат и писмената благодарност на  арменски музей.

Савка ЧОЛАКОВА, БЛИЦ