Домашният ви любимец е дебел? Ето причината

Едва ли ще се изненадате от факта, че затлъстяването не е проблем само при хората. И при домашните любимци то е достигнало епидемични пропорции, пише obekti.bg, позовавайки се на Science Alert.

Близо половината от кучетата и котките по света се борят с наднормените килограми.

Да, те не са принудени да се справят със социалните стигми, характерни за хората. Въпреки това обаче медицинските и емоционални щети са налице.

Затлъстяването при животните може да предизвика усложнения в почти всяка система в тялото на животното и да доведе до състояния като диабет или остеоартрит.

Собствениците често не се притесняват от факта, че домашният им любимец е „дебел“ – просто имат по-голяма животинка, която да гушкат!

Жестоката истина обаче е, че излишните килограми скъсяват живота им, коментира ветеринарът Дебора Линдър. Изследване показва, че лабрадорите, които са с 10-20 процента наднормено тегло (дори не са затлъстели - за да са такива, килограмите им трябва да с 20 процента над нормата), живеят средно с 1,8 години по-малко от животинчетата с идеално тегло.

Друго проучване показва, че излишните килограми имат емоционални последствия за животинчетата. Те са по-малко жизнени, водят по-некачествен живот и имат по-ниски показатели по отношение на болка и емоционално смущение. Добрата новина е, че всичко това може да се подобри със свалянето на няколко килограма.

Любов чрез храна

Къде точно е проблемът? Твърде калорична ли е храната им? Или може би животните не се движат достатъчно? Генетично ли е? Или просто се подлъгваме покрай милия поглед на кученцето и му позволяваме да преяде?

Според Линдър – по малко от всичко.

Доста ветеринари предпочитат да се фокусират върху традиционната диета и упражнения, а не толкова върху причината защо тези домашни любимци са надебелели на първо място. Това трябва да е сравнително лесно, нали? Все пак кучето не може да си отвори самичко хладилника.

Напоследък става все по-ясно, че затлъстяването сред домашните любимци има много по-общо с връзката човек-животно, отколкото с храната в купата.

Имаме навика да се отнасяме с животинките като с членове на семейството ни. И това е прекрасно като цяло. Налична е обаче една много по-дълбока емоционална и психологическа връзка между нас и тях, която не е съществувала по времето, когато кучето беше просто семейно куче.

Ако ветеринарите могат да разпознаят онзи стопанин, който обича да презадоволява животинчето, тогава ще могат да бъдат разработени стратегии, които да изключват изразяването на любов посредством храна.

Една по-здравословна връзка

За да се преборят със затлъстяването при домашните любимци, ветеринарите, лекарите и психолозите трябва да обединят усилия.

Много ветеринарни училища вече включват социални работници, които помагат на ветеринарите да разберат социалните аспекти на връзката човек-животно и как тя се отразява на грижите за любимеца.

Така например един собственик на куче, който е загубил партньора си и споделя сладоледово лакомство всяка вечер с кучето си, вероятно се опитва да намери заместник на традиция, която е била характерна за приключилата връзка.

Социален работник с психологически стаж би могъл да изготви план, който уважава връзката на стопанина с животното и не се отразява негативно на неговото здраве.