Древни гени причиняват тежка форма на К-19
Известно е, че съвременните хора и неандерталците са се кръстосвали в различни моменти от историята и това е довело до обмен на гени
Гените, които някои хора са наследили от неандерталските си предшественици, повишават вероятността от развитие на по-тежки форми на COVID-19, съобщават Асошиейтед прес и ДПА, позовавайки се на резултатите от изследване, публикувано в сп. "Нейчър".
Проучването идентифицира група гени, свързани с повишен риск от хоспитализация и респираторна недостатъчност при пациенти, заразени с новия коронавирус, съобщава БТА.
Изследователите Хуго Цеберг и Сванте Паабо са определили, че гените принадлежат към група, или хаплотип, която вероятно идва от неандерталците. Този хаплоиден генотип се среща при около 16 процента от населението на Европа и половината от населението на Южна Азия, докато в Африка и Източна Азия той не съществува.
Известно е, че съвременните хора и неандерталците са се кръстосвали в различни моменти от историята. Това е довело до обмен на гени, които все още се срещат и днес.
Гените са един от няколкото рискови фактора за COVID-19, освен възрастта, пола и придружаващи заболявания като затлъстяване, диабет и сърдечносъдови проблеми.
Изследователите от института "Каролинска" в Швеция и "Макс Планк" в Германия отбелязват, че разпространението на въпросната неандерталска генна група е най-високо при хора от Бангладеш, където около 63 процента са носители на копие на този хаплотип.
Авторите се позовават на изследвания от Великобритания, които показват, че хора с потекло от Бангладеш са изложени на двойно по-висок риск да починат от COVID-19 в сравнение с общото население.
"Поразително е, че генетичното наследство от неандерталците има такива трагични последици по време на настоящата пандемия", казва Сванте Паабо.