Експерт разкри как да спестим най-малко 20% от сметките без да седим на студено

Радиаторите трябва да са открити или завесата да е по-къса, за да не ги покрива, на 90 градуса се пере само в хотелите, където трябва да има повече хигиена, припомня Николов.

За да ни е топло през зимата са нужни средно по 500 лева на домакинство. При този разход е необходимо да прилагаме някои трикове, които ще ни помогнат да спестяваме.

Богомил Николов от „Активни потребители“ съветва дограмата на прозорците да е добре уплътнена, но важен е и начинът на проветряване.

„Хората обичат да проветряват на „ножица“ за няколко часа. Ако правите така, ще загубите много енергия. Правилното проветряване е с широко отворен прозорец няколко пъти на ден за кратко – това е напълно достатъчно за подновяване на въздуха в помещението“, казва той.  

А ако издърпваме завеса, която покрива радиаторите на парното, това също води до енергийни загуби. 

„Радиаторите трябва да са открити или завесата да е по-къса, за да не ги покрива“, съветва Богомил Николов.

„Може да се сложи фолио зад радиатора – това рефлекторно фолио на практика ще спре отоплението на стената, а енергията ще влиза навътре към помещението“, предлага още той.  

Николов припомня, че телевизорите, когато работят в режим „готовност“, също харчат енергия, а това е напълно безсмислено.

„Когато е възможно, е добре всички такива уреди да бъдат включени към един разклонител, за да може да ги изключваме всички с един общ бутон“, отбелязва Богомил Николов.

По думите му, ако сумираме всички дребни трикове и ги превърнем в ежедневен навик, тогава спестяването може да стигне и до 20%.

„Хладилникът, например, не трябва да бъде прилепян към стената, за да има свободен въздухообмен. В противен случай, ако топлообменникът е прилепен до стената, той няма да може да осъществява топлообмен и уредът ще харчи повече ток – компресорът ще върти допълнително“, казва Николов.

При котлоните на готварската печка трябва да използваме съдове, които са с големината на самите котлони. 

„Масова практика е хората за настройват бойлерите си на максимум, тогава те загряват водата до 90 градуса, а това е напълно излишно. Достатъчно е водата да е загрята до 50 градуса“, съветва още той.

При пералнята можем да спестим от температурата, няма нужда да перем на максимална температура – повечето перилни препарати са пригодени за пране на възможно най-ниски градуси.

На 90 градуса се пере само в хотелите, където трябва да има повече хигиена, припомня Николов.