Епични КАДРИ от дрон показват „Портата към отвъдния свят“ в Сибир
Сега кратерът продължава да расте, тъй като материалът на дъното се топи и все по-голяма част от намиращата се под него вечна замръзналост се излага на въздействието на въздуха
От години вечната замръзналост в Сибир показва признаци на разрушаване заради затоплянето на климата – внезапно се отварят карстови дупки, а под краката на хората изригват мехури с газ. Местното население на Якутия нарича най-голямата и най-известната от тях „портата към отвъдния свят“.
През 2018 г. тази аномалия се разраства толкова бързо, че започва да разкрива отдавна погребани гори, трупове и исторически данни за климата на до 200 000 години.
Сега от Ruptly.tv спускат дрон в кратера, който показва от първа ръка огромния мащаб на явлението. Можете да го видите по-долу.
Тази гигантска цепнатина, наречена официално кратера Батагайка, е типичен пример за термокарст - вид терен, който се характеризира с много неправилни повърхности от блатисти вдлъбнатини и малки хълмове, образувани при размразяването на богатата на лед вечна замръзналост. Този тип земна повърхност се среща в арктическите райони и в по-малък мащаб в планинските райони като Хималаите и Швейцарските Алпи.
През последните години подобни термокарстове се появяват из цял Сибир, но изследователите смятат, че заради гигантския си размер Батагайка, разположен на около 660 км североизток от столицата на региона Якутск, представлява своеобразна аномалия.
Дължината на депресията е около 1 километър, а дълбочината ѝ - 100 метра, но според представените през 2016 г. изследвания тя нараства средно с 10 метра годишно.
Земята започва да потъва за първи път през 60-те години на миналия век, след като околните гори са изсечени и вечната замръзналост започва да се размразява.
Сега кратерът продължава да расте, тъй като материалът на дъното се топи и все по-голяма част от намиращата се под него вечна замръзналост се излага на въздействието на въздуха.
"Кратерът вероятно ще изяде целия склон на хълма, преди да забави темпо", казва географът Мери Едуардс от Университета в Саутхемптън пред Обсерваторията на Земята на НАСА през 2016 г.
"Всяка година, щом температурите се повишат над нулата, това ще започне да се случва отново. След като веднъж сте оголили нещо подобно, е много трудно да го спрете."
Нестабилността на региона застрашава местните жители, но едновременно с това съществуват и опасения, че когато дупката стане по-дълбока и по-голяма, тя ще разкрие въглеродни запаси, които са били блокирани в продължение на хиляди години.
Нещо повече – наскоро бяха съживени и древни вируси, замразени в продължение на векове в Сибир.
Но не всички новини са ужасни. Проучване, публикувано през февруари 2017 г. в списанието Quaternary Research, показва, че слоевете, оголени от кратера, могат да разкрият данни за климата за 200 000 години.
Към това можем да прибавим и запазените останки от отдавна погребани гори, древни поленови проби и дори замразени останки от овцебик, мамут и кон на 4400 години.
Надяваме се, че възможността да разберем повече за изменението на климата в миналото на нашата планета може да ни помогне да се подготвим по-добре за това, което тепърва предстои.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук