Ето кое е по-лошо от депресията
Швейцарски учени установиха кое е по лошо за психичното ни здраве
Депресията е чувство на меланхолия, тъга, отчаяние, безпомощност и унилост, което може да трае от няколко часа до няколко дни. Ако е налице дълготрайно чувство на тъга и отчаяние, може да става въпрос за заболяване известно като клинична депресия.
Когато човек загуби интерес към работата си в службата обаче ефектът е по-лош от депресията и подобна апатия не е добра за психическото здраве, установиха швейцарски учени, пише в. "Матен диманш".
При анкетирани 480 души, 80% от тях редовно са изпитвали страдания на работното място. Това състояние е предизвикано заради загуба на базови ценности при изпълнението на служебните задължения.
Един от факторите, значително утежняващи професионалната дейност, са многобройните отчети, чиято подготовка и оформяне губи много време. Тези документи в никакъв случай не кореспондират с професионалната дейност на служителите, но на тяхната основа много често се формира мнението на ръководството за професионалните успехи на специалиста.
Именно заради несвойствената работа и заради рутинните процеси хората нерядко попълват статистиката на тъй-наречената социална конверсия. Разочаровайки се от едно работно място, човек изцяло сменя своя профил на дейност.
Психологическата вреда, която може да бъде нанесена на човек, който работи не по своята квалификация, е сравнима с клиничните депресии. Отсъствието на смисъл в работата може да се превърне в "проблем на века", изтъкват учените.