Ето кой голям български политик въвежда брачния договор у нас, не е толкова скоро, колкото си мислите

Брачният договор не е „продукт” на модерното семейство.  Пръв по нашите ширини го въвежда големият политик Тодор Бурмов. Той скрепил своя брачен съюз именно по този начин,  преди повече от 150 години.    

През 1861 г. Тодор Бурмов - бъдещият министър-председател - се венчава в Цариград за Марионка (Мария) Иванова Първова-Золотович. В брачното им свидетелство са изброени вещите и скъпоценностите, с които двамата влизат в брак. И това е реално първият брачен договор у нас, сключен през далечната 1861 година. 

По това време Тодор Бурмов работи като преводач и съветник по политическите въпроси в руското посолство в Цариград. 

Видният политик произхожда от голям габровски род и е роден на 2 януари 1834 г. Започва образованието си в Габрово, но мечтае да стане учител. По една щастлива случайност руският цар Николай I изпраща 10 стипендии за даровити българчета. И Бурмов заминава за Киев, където учи в Духовната академия. През 1857 година той завършва Академията и се връща в Габрово за кратко, след което става учител в Цариград.

През 1878 г. е назначен за вицегубернатор на Пловдив, а на следващата година - за  губернатор на София. Лично княз Александър Батенберг I го посочва за първия премиер на Княжество България - заради голямата му култура и умерените му политически възгледи. По това време Бурмов е добре познат като участник в църковните борби на българите и списва вестниците "Съветник", "Време" и възрожденското списание "Български книжици". Бурмов остава премиер на държавата, но само за 5-6 месеца. Отказва се от политиката, за да се отдаде на науката.

На „Врабча“ №7 в София: Политикът вдига къща палат до двореца

В края на XIX век семейството на Тодор Бурмов се настанява да живее в истински палат - къщата на улица “Врабча“ №7 в столицата. Бурмов вече е име в политиката на страната и домът му трябва да е близо до царския дворец. В нея често гостувал княз Александър I Батенберг. „Князът обичаше да ходи най-вече в къщата на Тодор Бурмов, защото тя единствена в София му напомняше Европа”, пише Симеон Радев в „Строители на съвременна България”. 

Стара, пожълтяла снимка напомня за онези славни години. През 1902 г. пред желязната порта на ул. “Врабча“ №7 се нарежда цялото семейство на Тодор Бурмов. В редкия кадър се вижда и граф Игнатиев, който често гостувал в дома. До него седят Бурмов и съпругата му Марионка Золотович-Бурмова. Тук са и зетят д-р Стоян Данев, съпругата му Рада и синовете им Ивайло и Владимир.

Фамилията дава на България двама министър-председатели. Професорът по международно право д-р Стоян Данев два пъти оглавява кабинета - през 1901-1903 г. и през 1913 година. Къщата на „Врабча” 7 е истинско произведение на европейската архитектура. Украсена е с барокови и класически елементи, богато декорирана с щитове, медальони, лъвски глави.  Днес в нея се е настанила детска градина.

Четири години след този знаменит кадър Тодор Бурмов умира от инфаркт във влак от София за Цариград.

В пантеона на родолюбците

Днес неговият лик е изобразен в преддверието на църквата „Св. Богородица” в Стария град. Наред с други видни българи, дали своя принос за църковната независимост, като митрополит Методий Кусев, Натанаил Пловдивски, Иларион Ловчански, Панарет Пловдивски, Паисий Пловдивски, Екзарх Антим І, Екзарх Йосиф, Авксентий Велешки, епископ Иларион Макариополски. И родолюбците - Драган Цанков, Стефан Богориди, Гавраил Кръстевич, П. Р. Славейков и Йоаким Груев.

Наследниците: Джон и Клеър Бризби даряват храмове и училища

Лондонският топ адвокат с български корени Джон Бризби, заедно с брат си Стивън, сестра си Таня и техният чичо д-р Стоян Данев (Стивън Констант) вече са собственици на първия частен остров в България - пловдивския Адата. 

Джон е внук нае един от синовете на д-р Стоян Данев - Владимир. Роден е в Англия от брака на дъщеря му Лиляна Данева с англичанина Майкъл Бризби.  Джон и съпругата му Клеър са влюбени в България. Преди няколко години със свои средства те реставрираха няколко възрожденски къщи в живописната махала Баба Стана - част от манастирското село Орешак до Троян.

Вдигнаха и православен храм в същата махала. Семейството помогна да се възроди и някогашното тамошно школо, дарено на местните хора от прапрадядото на Джон - пловдивския първенец и богаташ хаджи Калчо Дренски. 

Всяка година Джон Бризби, който е съветник на английската кралица Елизабет II, финансира обучението на млади членове на Съюза на научните работници в Пловдив. Съосновател е на английската благотворителна организация "Приятели на България", която набира средства за хуманитарни и образователни проекти у нас. Бризби спонсорира и детската градина на ул. “Врабча“ в София, където е била фамилната къща на Тодор Бурмов и д-р Стоян Данев.