Историите на 10 деца-чудо, превърнали се в знаменити личности и променили света завинаги (СНИМКИ/ВИДЕО)
Почти всеки знае историята на Волфганг Амадеус Моцарт, който се отличавал с феноменален музикален слух, брилянтна памет и блестящ изпълнителски, импровизаторски и композиторски дар.
Моцарт проявява изключителния си музикален талант още на 3-годишна възраст, композира от 5-годишен, а когато е на 6 години, свири пред австрийската императрица. И това е само част от впечатляващата му биография.
Едни постигат най-големите си успехи на в края на живота си, други цял живот градят, а тези, на които е отредено да пишат историята, го правят още от най-ранните си години.
А ако искате да разберете историите на три известни личности, които могат да се похвалят с висок принос още от детските си години, продължавайте да четете:
Хуана Инес де ла Крус
Родената в Мексико през 1651 г. Хуана се научава да чете изключително рано и бързо прочита всички книги в библиотеката на баща си.
Въпреки че образование ѝ е отказано поради факта, че е жена, още на 8-годишна възраст тя започва да пише поезия на религиозна тематика. Съвсем скоро сама се научава на латински – според някои източници усъвършенства езика само с 20 урока.
До юношеска възраст вече се занимава с философия и знае ацтекския език науатъл. Геният ѝ не остава незабелязан и по-късно тя си спечелва място като асистент в кралския съд в град Мексико.
Когато е на 17 години, 40 професори от различни университети я подлагат на тестове и остават изумени от задълбочените ѝ познания в толкова много и обширни сфери като философия, математика и история.
Детето чудо пораства и на 20-годишна възраст става монахиня. В манастира продължава да твори и съвсем скоро се превръща в един от най-известните автори на драма, поезия и проза за XVII в. Днес обликът ѝ е на банкнотата от 200 мексикански песоса.
Пабло Пикасо
Като син на художник Пикасо получава четка в ръцете си още като дете. Смята се, че легендарният художник започва да рисува редовно още преди да се научи да говори. Майка му дори твърдяла, че когато е проговорил е било, за да поиска молив.
Пикасо рисува първата си картина с маслени бои, когато е едва 9-годишен. Много скоро уменията му надминават тези на неговия баща. На 14 години даровитият художник е приет в престижно училище за изкуства в Барселона.
Само година по-късно вече е завършил впечатляващото си произведение „Първо причастие“, което си спечелва място на публична изложба. Тази картина е едно от над 22 000 други произведения на изкуството, сътворени от златните ръце на художника за осем десетилетия.
До края на живота си Пикасо помни думите на своята майка -„Ако станеш войник, ще бъдеш генерал. Ако станеш монах, ще бъдеш избран за папа…“, а към тях самият той добавя: „Вместо това аз станах художник и се превърнах в Пикасо“.
Жан-Франсоа Шамполион
Тайните на древните египетски йероглифи можеха да останат неразкрити, ако не беше детето чудо - Жан-Франсоа Шамполион.
Роден през 1790 г. във Франция, Жан демонстрира впечатляващ природен талант с езиците още от дете. До тийнейджърска възраст той вече знае латински, гръцки, арабски, иврит, сирийски, санскрит и коптски.
Първия си академичен труд Шамполион представя на 16 години, а на 19 вече преподава история в училище в Гренобъл, Франция.
През 20-те години на XIX в. младият полиглот насочва вниманието си към разчитане на древни писания и съвсем скоро се превръща в първия филолог, който забелязва, че символите в древните египетски йероглифи са както азбучни, така и пиктографски - прозрение, което дава възможност да се разбие кода на един отдавна изгубен език.
Във видеото вижте 10 много добри филма за гении:
Източник: Нова телевизия