Изумителни нови данни разкриват кога е било най-студено в историята на човечеството
От Южния полюс до Арктическия кръг екстремните ниски температури могат рязко да паднат до смразяващи костите нива
Земята може да стане много студена. От Южния полюс до Арктическия кръг екстремните ниски температури могат рязко да паднат до смразяващи костите нива. Но какви са най-ниските температури, регистрирани някога? И кои са най-студените градове или най-студените постоянно населени части на Земята?.
Като цяло средната температура на Земята варира от минус 25 градуса по Целзий 45°С. За сравнение, дневните температури на Меркурий се покачват до 430°C, докато през нощта те падат до минус 180°C, пише meteobalkans.com.
И все пак Земята може да види и огромни крайности. Имайки това предвид, ето някои от най-ниските температури, регистрирани някога на нашата планета.
Къде е най-студеното място на Земята?
Източно Антарктическо плато, Антарктика - минус 98°C
На ледено плато в източна Антарктика температурите могат да паднат до минус минус 98°C, което го прави най-студеното място на Земята.
Изследователите открили това чрез преразглеждане на сателитни данни, взети над хребет на ледената покривка на Антарктида, който преди това е достигнал минус 93°C. Техният нов анализ, публикуван в списанието Geophysical Research Letters, показа, че температурите всъщност са достигнали дори по-ниски нива.
Учените открили, че факторите, водещи до тези ниски температури, са ясни условия и изключително сух въздух - влагата може да улови топлината във въздуха. И двете условия трябва да продължат няколко дни, за да може температурата да падне толкова много.
Тед Скамбос, старши научен сътрудник в Националния център за данни за сняг и лед към Университета на Колорадо-Боулдър, който ръководи проучването, каза в изявление, че това изглежда е границата на това колко студено може да стане на повърхността на Земята.
Каква е била предишната най-студена температура, регистрирана някога?
Изследователска станция Восток, Антарктика - минус 89,2°C
Преди рекордно ниските температури на Източното антарктическо плато да бъдат поставени на 10 август 2010 г., изследователската станция Vostok, която се намира на 1301 километра от географския Южен полюс в Антарктика, държеше световния рекорд за най-ниски температури. За период от десет дни през лятото на южното полукълбо на 21 юли 1983 г. метеорологичните данни регистрират минус 89,2°C.
Климатичните условия трябва да са перфектни, за да се достигнат толкова ниски температури. През 2009 г. изследователите установили, че маса студен въздух пречи на относително топъл въздух от Южния океан да се смеси, улавяйки станцията във вихър от леден въздух. Нямало и облачна покривка, която би помогнала за задържи топлината.
В проучването си, публикувано в Journal of Geophysical Research, изследователите казват, че при правилните условия може да стане още по-студено в станция Vostok с потенциална рекордно ниска температура от минус минус 96°C.
Къде е най-студеното постоянно населено място?
Оймякон, Русия - минус 71,2°C
Село Оймякон в Източен Сибир е известно като най-студеното постоянно населено място на Земята. Името му се превежда като „вода, която не замръзва“, поради термален извор наблизо. Първоначално градът е бил дестинация за пастирите на северни елени, които са довеждали стадата си до извора за вода.
Средните зимни температури в Оймякон достигат минус 50°C. Най-студеният регистриран ден в града е бил през 1924 г., когато температурите са паднали до минус 71,2°C.
Коя е най-ниската регистрирана температура в северното полукълбо?
Метеорологична станция Klinck, Гренландия — минус 69,6°C
В сърцето на Арктическия кръг, в средата на ледената покривка на Гренландия, самотна метеорологична станция регистрира най-ниската температура в северното полукълбо на 22 декември 1991 г. Този ден температурата в метеорологичната станция Klinck паднала до минус 69,6°C).
Метеорологичната станция Klinck се намира на надморска височина от 3 105 м., близо до най-високата точка на Гренландия - планината Gunnbjørn. Изследователи, работещи за Световната метеорологична организация (СМО), открили рекордно ниската температура, докато копаели в 30-годишен архив, създаден през 2007 г. Изследователите на СМО публикували своите открития през септември 2020 г. в Тримесечния вестник на Кралското метеорологично дружество.
Това надминало предишния рекорд за най-ниската температура, регистрирана някога в Северното полукълбо с минус 2°C. Преди Клинк рекордно ниската температура била минус 67,8°C, регистрирана във Верхоянск през февруари 1892 г. и в Оймякон през януари 1933 г. И двете места са в Русия.
Къде е най-студеният град в света?
Якутск, Русия - минус 62,2°C
От най-студените градове в света Якутск е най-студеният. На 18 януари 2023 г. сибирският град счупи нов рекорд, когато температурите паднаха до минус 62,2°C – най-студено от почти две десетилетия.
Разположен само на 450 км. южно от Арктическия кръг, Якутск е и най-големият град, построен върху постоянно замръзнала почва или вечна замръзналост. Най-студената температура, регистрирана някога в Якутск, е определена на 25 февруари 1891 г., когато е достигната най-ниската температура от минус 64,4°C.
Градът с 250 000 жители се намира на западния бряг на река Лена, на 95 метра над морското равнище. През зимата той е обвит в ледена "жилищна" мъгла, според руския Североизточен федерален университет. Мъглата се образува, защото при студени условия горещият въздух от хора, коли и къщи не може да се издигне.
Как се справят местните със студа? Слоеве. Носенето на много слоеве...
"Просто се обличайте топло. На пластове, като зелка", каза местен жител пред CNN.
Екстремен студ и промяна на климата
Учените изучават екстремни температури, за да разберат по-добре земната система като цяло. По-специално, екстремните ниски температури могат да помогнат на учените да разберат как климатът в момента се стреми към по-високи температури като цяло.
„Вярвам, че имаме много да научим за изменението на климата от [изключително студени] места“, обяснява в медийно изказване Хауърд Даймънд, учен по климата в Националната администрация за океаните и атмосферата.
По-специално, знанието колко студена може да стане Земята позволява на учените да следят аномалните периоди на топлина.
„Само защото районите могат да станат студени, защото променливостта на времето е факт от живота, тези ниски температури не отменят факта, че изменението на климата продължава и че планетата продължава да се затопля“, каза Даймънд.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук