Хората по света в паника: Земята стене, какви са тия страшни звуци от недрата й

Неотдавна жителите на един от градовете в Северна Ирландия, в графство Тайрон, започнаха да се оплакват от този звук

В различни краища на света хората понякога се оплакват от появата на необясним шум, който дори си има научно название – „аномални звукови феномени“ или просто „стенание на Земята“, пише kaldata.com. 

Неотдавна жителите на един от градовете в Северна Ирландия, в графство Тайрон, започнаха да се оплакват от този звук. Проблемът се оказва толкова сериозен, че за решаването му се ангажират местните власти, тъй като звукът пречи на жителите да спят през нощта.

Съветът на Омаг (градът, в който се появява шумът) реши да покани експерти по звука, за да установят източника. Следва да се отбележи, че ситуацията не е необичайна, тъй като това и преди се е случвала в други части на Европа и не само на Европа.

В различни краища на света хората понякога се оплакват от появата на необясним шум, който дори си има научно название – „аномални звукови феномени“ или просто „стенание на Земята“. 

Какво всъщност е така нареченият „Стон на Земята“?

„Стоновете на Земята“ имат и други имена като „Звуци на Апокалипсиса“, „Скърцане на Земята“, „Грохот на Земята“ и др. Всички тези термини се отнасят до нискочестотен шум, който може да присъства постоянно или да се появява периодично. Той често не се забелязва и различава от всички хора. Това означава, че един човек може да се оплаква от силен шум, а друг, който е наблизо, дори да не го чуе.

Аномалните звукови явления – необичайните звукови явления, често са с неясен произход. Могат да бъдат описани като „Стонът на Земята“.

Шумът често се описва от свидетелите като звук на дизелов двигател, работещ на празен ход. Той може да увеличава и намалява височината си и обикновено не може да бъде записан със звукозаписна техника.

Откъде идват „звуците на апокалипсиса“?

Съществуват много различни теории за произхода на мистериозния шум. Напълно възможно е много от тях да са верни, тъй като източниците също може да са различни. Например шумът на остров Хавай (Големия остров), който се чуваше на десетки километри, е причинен от вулканична дейност. Но често звукът се появява на места, където наблизо няма вулкани.

Геофизичната версия

В недрата на Земята непрекъснато протичат различни процеси – движение на магмени потоци, разместване на литосферни плочи и т.н. Според учените именно те и водят до възникването на специфични шумове. За да го чуят обаче, изследователите пробиват кладенци и спускат в тях чувствителни микрофони.

Обикновено човешкото ухо не може да чуе този звук, тъй като той е много тих. Но в някои случаи може да има изключения. Например звукът може да се усили при или преди земетресения.

Това не е изненадващо, тъй като земетресенията се случват в резултат на изместване на две литосферни плочи една спрямо друга. Въпреки това земетресенията не продължават дълго, докато „стоновете на Земята“ могат да продължат дълго време, като например в град Ома.

Климатичната версия

Някои експерти смятат, че бръмченето се дължи на атмосферни влияния, като влага, облаци или дъжд. Така например, когато ледът се топи, водородните връзки между водните молекули се разкъсват. Това разкъсване може да бъде придружено от слаб звук на щракане. Тъй като процесът протича масово, той се превръща в бръмчене.

Може би понякога се осъществява именно тази версия, но тя не обяснява всички случаи на бръмчене, както и другите версии. Факт е, че мистериозният звук често се чува през лятото при абсолютно ясно време.

Техногенен шум

Според най-разпространената версия шумът е техногенен, т.е. възниква в резултат на човешката дейност. Всички видове електропроводи, топлоелектрически централи, фабрики, мини, железопътни линии, метро, строителни площадки и други обекти създават шум. И както смятат някои изследователи, тези обекти могат не само сами да предизвикват шум, но и да провокират някои процеси в Земята.

Например енергията от скалните експлозии в мините може да се акумулира в Земята, което предизвиква шумове и дори предизвикани от човека земетресения. Най-вероятно някои от звуците наистина имат изкуствен произход. Тази версия обаче има и недостатък – понякога шумът се чува далеч от цивилизацията.

Хелиоцентричната версия

Хелиоцентричната версия на теорията обяснява тези звуци с въздействието на слънчевата активност върху Земята. На това мнение е по-специално Elchina Khalilova, доктор на геоложките и минералогичните науки, президент на Глобалната мрежа за прогнозиране на земетресения (GNFE).

Според нея, когато потоците от заредени частици след поредното изхвърляне се разбият в магнитосферата на нашата планета, това предизвиква акустични вълни, които достигат до повърхността на Земята.

Вярно е, че тези вълни не могат да бъдат чути. Но ако звукът се насложи върху нискочестотния фонов шум на града, нискочестотната вълна променя спектъра. В резултат на това някои хора започват да чуват зловещия „стон на Земята“.

Други версии за произхода на „Стона на Земята“

Съществуват още много други теории за източника на звука. Според една от тях шумът може да е свързан с нискочестотните радиовълни, използвани от военните. Такива вълни например се използват за комуникация с подводниците. Съществуват и други версии – от шум в ушите до масови психогенни заболявания.

Според ръководителя на аудиологията в болницата в Кеймбридж д-р Дейвид Бейли около една трета от случаите имат някакъв естествен източник. В останалите случаи хората просто обръщат прекалено голямо внимание на фоновите шумове.

Често източникът на шума не може да бъде открит. Така например учените никога не са постигали консенсус относно т.нар. шум от Таос, който е регистриран през 1993 г. в град Таос, Ню Мексико.

Шумът в град Ома

Според BBC News NI нощният шум се е чувал не само в града, но и извън него. Според една от версиите шумът е свързан с времето и има сезонен характер, но това е само предположение. Точният му източник засега остава загадка.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук