Китай започна да контролира времето, ето какъв метод използва
Китайските власти са използвали този метод, за да постигнат ясно синьо небе по време на церемония на площад Тянанмън
Китай изкуствено е променила времето заради отпразнуването на 100-годишнината на Комунистическата партия през юли 2020 г. Това сочи проучване на университета Цинхуа, съобщава Euronews.
Китайското правителство е използвало технологията за засяване на облаци, при която в облаците се поставят специални реагенти. С този метод може да се контролира количеството на валежите, както и да се потискат градушките или мъглата.
Китайските власти са използвали този метод, за да постигнат ясно синьо небе по време на церемонията на площад Тянанмън.
Времето в Пекин през юли обикновено е топло (от 22 до 31 градуса по Целзий), но често е облачно. Засяването на облаци е рутинна процедура за прочистване на небето в Китай и правителството е похарчило милиарди евро за нея през последните 13 години след Олимпийските игри през 2008 г.
През юни 2020 г. обаче процесът е по-обширен и е отнел два часа. Според проучването, сребърен йодид е бил разпръснат в небето, за да стимулира валежите.
Въпреки това тази технология не винаги се използва за осигуряване на чисто небе. Засяването на облаци може да смекчи последиците от глобалното затопляне чрез директно охлаждане на планетата. Процесът не влияе на концентрацията на CO2 в атмосферата.
Геохимикът и кореспондент на "Форбс" Джеймс Конка смята, че процедурата трябва да се провежда в продължение на стотици години, докато климатичната система се балансира.
Изкуствените валежи могат да бъдат полезни и за управление на засушаването. Тази процедура обаче изисква използването на химикали, някои от които могат да бъдат вредни за околната среда, включително за растенията.
Ако процесът не се регулира правилно, той може да има сериозни последици: например в сухите райони може да възникнат наводнения.
Мащабните проекти за управление на дъждовете в Китай могат значително да нарушат метеорологичните условия в други части на страната. Сю Сяофън, бивш заместник-директор на Китайската метеорологична администрация, казва, че е наясно с рисковете при провеждането на подобна процедура.
Жителите на съседните региони наистина бяха засегнати не само от проливния дъжд, но и от шума. Гражданите твърдят, че са видели много ракети в небето на 30 юни. Един човек дори открива отломки от ракети близо до дома си.
По-рано през ноември китайският президент Си Дзинпин обеща в писмено обръщение към страните, участващи в конференцията за климата в Глазгоу, Шотландия, че Китай ще даде приоритет на опазването на околната среда.
Държавният глава подчерта, че страната ще ускори енергийния преход и ще увеличи дела на възобновяемите енергийни източници. Понастоящем Китай е един от основните замърсители на околната среда и е начело по количеството въглероден диоксид, изпускан в атмосферата.
Превод и редакция: БЛИЦ