Коледна депресия заплашва мнозина, ето как да я надхитрим
Дръжте сметка за добрия баланс между задължения и удоволствия
Наистина ли думата Коледа се „римува“ със спокойствие, омиротворение, радост, желание за единение със семейството? Не непременно – противно на онова, което често се приема за даденост, празниците са тегаво време за мнозина от нас.
Лудост по всяко време: 6 коледно-новогодишни фобии
Семейните и социалните задължения се увеличават и невинаги е лесно да се подредят. Нараства напрежението как ще се представим пред близките, с някои от които се виждаме веднъж годишно и имаме ограничен срок да направим добро впечатление.
Да се покажем щастливи и благоразположени
към другите нерядко коства огромни усилия. Вместо това, в действителност бихме предпочели да проспим дните от края на декември поне до 7 януари. И да започнем от нулата.
Периодът преди, по време и след зимните празниците може да е свързан с тежък дискомфорт, особено при личности, които инвестират много емоционални усилия в тях: да подготвят перфектните подаръци, да посрещнат гостите с максимално богата трапеза и т.н. Когато фамилията се събира обаче, наред със светлите чувства, понякога избуяват и стари вражди и проблеми, които сме смятали за забравени.
Има и още нещо. В този период всички медии и социални мрежи наблягат на красотата на семейните взаимоотношения, но на много хора такива взаимоотношения липсват или не са щастливи в тях. Така че – в компания или сами, всички сме повече или по-малко застрашени от коледната депресия.
Коледната депресия, или Christmas blues, както я наричат психолозите, е доста често срещано състояние, което може да възникне при нарушаване на баланса между чувството за дълг и удоволствието. „Страничен ефект“ на Коледата за немалко зрели хора е силното усещане за неудовлетвореност, което, ако не се контролира успешно, може да се изрази в различни психологически и дори физически смущения, обясняват специалистите.
Не за всички, но за мнозина всяка година типичните симптоми на коледната депресия се появяват със завидна точност. Сред тях са тревожност, меланхолия, рязка смяна на настроенията, нарушения в съня и храносмилането, главоболие, болки в стомаха, повишено кръвно налягане…
Подготовката на менюто за Бъдни вечер и коледния обяд, изборът на подаръци със страха да не разочароваме някого или да не бъдем критикувани, принудата да прекараме доста задължителни часове с роднини и не на последно място – притеснението, че ще трябва да посрещнем значителни извънредни разходи
с които няма да можем да се справим: това си е психологическо (а също и физическо) форсиране, способно да предизвика трудни за овладяване емоции, уточнява "Монитор".
Може да се почувстваме пренатоварени и впримчени да участваме в един порочен кръг от ангажименти и социални конвенции, които предизвикват безпокойство, пристъпи на плач, желание за бягство. Тези обстоятелства, особено при хора, поначало по-податливи и изложени на риск от депресия, могат да променят не само настроението, но и ритъма сън-будуване, предизвиквайки трудности при заспиване, чести събуждания през нощта, дори намаляване на сексуалното влечение…
За щастие, коледната депресия е ограничена в този конкретен период и обикновено угасва, когато отново се върнем към делничните си навици и подхванем всекидневните си задължения. Психотерапевтите обаче не разчитат само на това, а предлагат съвети и стратегии за по-лесно справяне. Давността им не изтича с отминаването на коледно-новогодишния период – могат да се ползват при нужда по всяко време.
Не се изхвърляйте
Мисълта как ще се представим на Коледа в много случаи носи трудно за овладяване чувство на тревога: увеличават се напрежението и стресът да организираме всичко по най-добрия начин и всички да са доволни. Но когато този ангажимент е по-скоро задължение, отколкото удоволствие, рискът да блокираме е голям.
По-добре да си дадем сметка за собствените чувства и възможности и да направим крачка назад като останем на разположение само за това, което ще успеем да осъществим без прекомерни психологически, физически и финансови усилия. Когато тревожността при подготовката е в своя пик, просто можем да излезем за малко от къщи и да се поразходим. И през зимата половин час навън има моментален ефект върху настроението.
Делегирайте задачите
Разберете се да разпределите задачите. За да избегнете стресови ситуации с роднини и приятели, е полезно да се уговорите по време с майки, свекърви, братя, сестри – кой ще е домакин, кой на кого ще гостува, кой ще пазарува за рождественската вечеря и коледния обяд, кой ще готви първия, кой втория ден, кой ще донесе вината, кой мезетата и прочее.
Добрата организация облекчава задълженията и на душата олеква. Тук паролата е „делегирам“. Да поискате и да получите помощ в натоварени периоди е ваше право и не трябва да се приема като поражение, като причина за изпадане в натрапчиви мисли: „Не мога да се справя с всичко сама“, „Не съм достатъчно добра, ефективна, независима“ и т.н.
Покажете обичта си
Хората, които изживяват зле Коледа, често фокусират вниманието си само върху необходимостта да участват в безкрайни обеди и вечери, да се налага да разговарят с роднини, с които рядко общуват и няма какво да си кажат, да правят подаръци, които смятат за излишни и т.н. Вярно е, че семейните и социалните задължения валят като сняг по Коледа. Но не е само това.
В крайна сметка Коледа е празникът, в който се отдава внимание на най-важните връзки в живота ни. Това е време, когато можете да покажете обичта, която изпитвате към някои хора. Опитайте се да се съсредоточите върху това: върху обичта, върху топлината, върху душевната защитеност, а не само върху задълженията и ограниченията.
Бъдете позитивни
В психологически план скуката се появява, когато човек не прави това, което би искал. Отегчени ли сте до смърт от вечеря, която продължава с часове? Тогава предложете нещо: настолна игра, домашен карнавал, разходка. Накратко, създайте около себе си движение, застоят е смърт. Не забравяйте, че скуката е заразна, така че ако ви е скучно, хората около вас вероятно изпитват същото. Съюзете се с тях, вместо да ги смятате за виновници за вашето отегчение, и се опитайте да създадете интересна ситуация заедно.
Тренирайте иронията
На кого не се е случвало по време на семейни или другарски събирания да бъде изправен пред досадни и нетактични въпроси от типа на „Как върви работата?“, „Имаш ли си гадже?“, „Кога ще се жените?“ или „Няма ли вече да ме дариш с внуче?“. Вместо да се чудите как да обяснявате надълго и нашироко пред всички основните положения в собствения си живот, или да бъдете нелюбезни, работа върши краткият отговор, поднесен с чувство за хумор и ирония. „Как върви работата?“ – „Добре, като националния отбор по футбол“. „Имаш ли си гадже?“ – „Винаги предпочитам да имам поне две“. „Кога ще се жениш?“ – „Всяка година ме питаш, но не губи надежда!“. „Кога ще си направите дете?“ – „Работим направо за внуче“… Иронията може да бъде и начин да очертаете границата между това, което сте готови да споделяте, и онова, което предпочитате да не коментирате.
Трансформирайте завистта в мотивация
По Коледа ясно се разкрива социално-икономическата ситуация, в която се намира човек: типът подаръци, които можете или не можете да си позволите, дрехите, които носите, начинът, по който прекарвате празниците и ваканциите си, са индикатори за вашия собствен жизнен стандарт.
Да видиш някого с по-големи възможности от твоите със сигурност не е приятно, но справянето със собствената завист понякога може и да е градивно. Лошо е, ако започнете да се чувствате непълноценни и посредствени; много по-продуктивно е да направите списък с нещата, за които изпитвате завист, за да може през следващата година да се опитате да ги постигнете, ако това е възможно. Когато пък е невъзможно, спомнете си, че най-важните неща не могат да бъдат купени с пари и че ако изпълните живота си с нематериални блага като любов, приятелства, интереси, също можете да се чувствате богати.
Избирайте подаръци с внимание и чувство
Няма значение дали са големи или малки, избирайте ги грижливо. Този, който ги получава, ще бъде радостен да забележи, че предметите, които дарявате, са резултат от внимателна и персонализирана мисъл.