Краят на света: Механизмът на глобалната катастрофа вече се е задействал в Атлантика
Ученият Никлас Боерс е установил аномалии, показващи критично забавяне на циркулацията в момента
Климатологът Никлас Боерс от Института за изучаване на климатичните промени в Потстдам е публикувал статия в Nature Climate Change, в която се доказва отслабването на Атлантическата меридионална циркулация (AMOC) - системата от океански течения, която пренася топла вода от тропиците към Северния Атлантик. Това ще доведе до неминуеми катастрофални климатични промени в целия свят.
Предишни наблюдения и климатични модели вече показаха постепенно отслабване на атлантическите течения, което ще настъпи в продължение на няколко десетилетия.
Механизмите за преминаване към слаб режим са добавянето на големи количества прясна вода в Северния Атлантик поради топенето на ледовете, което значително намалява солеността на морската вода.
Освен това повишаването на глобалните температури ще доведе до топлинно разширение, което също ще намали стабилността на сегашното състояние на АМОС. Сривът на циркулацията може да доведе до загуба на стабилност на други компоненти на глобалната климатична система, включително тропическите мусони, ледената покривка и горите на Амазония.
Началото на критичния преход към слаб режим би трябвало да се указва от предшестващите го характерни колебания (всяко случайно отклонение - бел. прев.) в скоростта на АМОС, които се наричат критично забавяне и служат като "сигнали за ранно предупреждение".
По този начин бяха установени ясни признаци за предстоящ колапс на АМОС в началото на епохата на холоцена (преди 12 хил. години), изразяващи се в промени в температурата на морската повърхност и солеността на морската повърхност в северната част на Атлантически океан.
Боерс е анализирал променливостта на температурата и солеността на морската повърхност в Атлантическия океан започвайки от 1870 г. и 1900 г., за да установи аномалии, показващи критично забавяне на циркулацията в момента.
Той е открил търсените от него ранни предупредителни сигнали, доказващи, че неотдавнашното отслабване на АМОС през последните десетилетия не е резултат от естествени колебания, причинени от природни цикли. Забавянето се дължи на почти пълната загуба на стабилността на АМОС през текущото столетие.
Превод и редакция: БЛИЦ