Краят на света ще настъпи, когато хората започнат да се раждат с побелели коси
Платон вярва, че на всеки 36 000 години се случва Екпироза - унищожаването на космоса, предшестващо началото на нов цикъл
Въпреки че древните гърци често са вярвали, че светът е цикличен и безкраен, те също са имали свои собствени теории за апокалипсиса. Една от тези теории е достигнала до нашето време в работата на Хезиод, древногръцки философ и съвременник на Омир, пише glasnews.bg
За много древни гърци, по-специално за философите Платон и Аристотел, светът не е имал край, а е бил цикличен. Платон вярва, че на всеки 36 000 години се случва Екпироза - унищожаването на космоса, предшестващо началото на нов цикъл.
Вместо да се фокусират върху бъдещи катаклизми, гръцките митолози и философи се съсредоточават повече върху историите за богове и катаклизми от миналото, съобщава IFLScience. Въпреки това, някои сведения все още са запазени в древните писания: Хезиод, хронистът, поетът и икономическият философ от времето на Омир, говори за един вид апокалипсис, по време на който боговете ще унищожат човечеството.
Бонусите са важни! 200 лв. Спорт и 1500 лв. Казино
В стихотворението си „Дела и дни“, написано около 700 г. пр.н.е., Хезиод разделя историята на човечеството на пет епохи - златна, сребърна, бронзова, героична и желязна. Те описват развитието на човечеството през призмата на гръцките митове.
Според историка през първата златна епоха „безсмъртните богове, живеещи на Олимп, създадоха златна раса от смъртни хора“. Те живееха като богове, без да знаят труд или мъка. Те, според разказа на Хезиод, прекарали живота си в многобройни банкети и живеели в мир и тишина. Когато първите хора умират, те се превръщат в добри духове, които пазят съвременниците на историка.
Те са заменени от „второто поколение, което беше от сребро и много по-малко благородно“. Те не можаха да устоят на греха и гражданските борби, което разгневи боговете и Зевс ги прогони. След смъртта обаче те също станаха духове, но вече от подземния свят - "и, въпреки че са от втори ред, но уважението също ги придружава".
Те са заменени от поколението от бронзовата епоха, което беше ужасно и силно и се наслаждаваше на насилието. Според Хезиод те били с кораво сърце и притежавали голяма сила. Както разказват историите, тази раса се самоунищожила и след тях не останало нищо, дори имената им. В някои версии обаче Зевс ги унищожава, като изпраща потоп.
Четвъртото поколение е по-благородно и праведно, раса от хора-герои, включени в митовете на Древна Гърция: Персей, Ахил, Одисей и други герои от епоса. Някои от тях са били отделени от хората от Зевс и според разказите живеят на ръба на земята, далеч от останалия свят зад дълбок бурен океан, на плодородни острови.
Хезиод се отнася към петото, желязно, поколение хора. Те никога не почиват от труд и скръб през деня и смърт през нощта. Но дори това поколение има добро, смесено със зло. Историкът вярва, че в един момент животът на тези хора ще бъде невероятно кратък и те ще започнат да се раждат с побелели коси на слепоочията: тогава Зевс ще ги унищожи, защото след кратка възраст ще се възцари раздор и жестокост.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук