Лондон обеща да отговори на въпросите на Москва по случая Скрипал до 23 април
Лондон се задължава да отговори на въпросите на Москва по случая „Скрипал“ в десетдневен срок от момента на отправянето им, т.е. до 23 април включително. Това заяви постоянният представител на Великобритания при ОЗХО (Организацията за забрана на химическите оръжия) Питър Уилсън в хода на изказването си на извънредното заседание на Изпълнителния съвет на организацията за инцидента в Солсбъри.
„На 13 април Русия предаде на Великобритания списък с въпроси, съгласно член 9 от Конвенцията за забрана на химическите оръжия“, заяви Уилсън.
„Ще отговорим, колкото е възможно по-бързо, в течение на 10 дни, установени от конвенцията“.
Нито една лаборатория на ОЗХО не е открила вещество BZ в образците от Солсбъри, твърди британският посланик. „Четирите определени от ОЗХО лаборатории не са открили вещество BZ нито в един от образите, събрани в Солсбъри“, отбеляза той.
Припомняме, че на 1 април Министерството на външните работи на Русия публикува списък от 14 въпроса, които руското посолство е отправило към британското МВнР във връзка с „изфабрикуваното“ против Москва „дело Скрипал“. Конкретно, Русия иска пояснение защо й отказват правото на консулски достъп до двамата руски граждани, които пострадаха на британска територия. Освен това, Москва зададе въпрос какви противоотрови и в каква форма са дадени на отровените, а също така и как тези противоотрови са се оказали в британските лекари на мястото на инцидента. Русия се интересува, на основание на какви маркери е установено предполагаемия „руски произход“ на веществото, използвано в Солсбъри и има ли Великобритания контролни образци от бойното отровно вещество, което Лондон нарича „Новичок“.
Освен това, Русия чака отговор на въпроса, разработвали ли са се във Великобритания образци от това вещество или негови аналози. На Русия също така й е важно да знае, на какво основание е привлечена Франция да сътрудничи в разследване на инцидента, в който са пострадали руски граждани и по какъв начин Париж участва в делото, както и това, дали Великобритания е уведомила Организацията за забрана на химическо оръжие (ОЗХО) за това си решение. Освен това от посолството изразиха увереност, че „с постъпването на нова информация ще се появят и нови въпроси“. Руските дипломати отправиха нота по „делото Скрипал“ и в МВнР на Франция, в която се съдържат десет въпроса. Посолството се интересува, на какво основание Париж е привлечен да сътрудничи в разследването на Великобритания на инцидента в Солсбъри и отправила ли е френската страна официално уведомление до ОЗХО, че се включва в делото.
Русия също така иска да й бъде казано, какви доказателства по делото Лондон е предал на Париж и присъствали ли са френски експерти при взимането на биоматериал от семейство Скрипал и провеждали ли са се изследвания на пробите във Франция. Успоредно с това, Русия иска да й бъде изяснено, има ли във Франция контролни образи от веществата, наречени във Великобритания „Новичок“, или негови аналози, както и разработвали ли са се образци на вещества от този тип или негови аналози във Франция. Русия чака отговор и на въпроса как френските специалисти са стигнали до извода, че това вещество е употребено. Освен това от руското МВнР биха искали да знаят, с какви експертни знания разполага Франция в областта на изучаването на бойните отравящи вещества от този тип или неговите аналози и на основание на какви признаци френските специалисти са установили „руския характер“ на произхода на веществото, използвано в Солсбъри. Работилият за британските специални служби бивш сътрудник на Главното разузнавателно управление (ГРУ) (Военното разузнаване) на Русия Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия бяха отровени в град Солсбъри на 4 март. Лондон твърди, че към отравянето на Скрипал с вещество А234 е причастна руската държава, а Москва отрича това категорично.
*** Руската страна се обърна към ОЗХО с въпрос, защо информацията по случая Скрипал, предоставена от швейцарските експерти от лабораторията в Шпиц, не е била използвана в заключителния доклад, заяви на 15 април външният министър на Русия Сергей Лавров. „Клиническата картина повече съответства на използването именно на отравящо вещество BZ. Нито един от тези факти и въобще за BZ, нищо не е споменато в заключителния доклад, който експертите на ОЗХО са представили пред нейния изпълнителен съвет. В тази връзка ние се обръщаме към ОЗХО с въпрос, защо информацията, която отразява изводите на специалистите от лабораторията в град Шпиц е била изпусната в заключителния документ“, заяви Лавров. „Тази рецептура е била на въоръжение в САЩ, Великобритания и други страни от НАТО“, продължи да цитира доклада министърът. „В Съветския съюз и Русия не е осъществявана разработка и не са се натрупвали подобни химически въоръжения“.