Масови български банкноти от соца поскъпнаха на вторичния пазар, продават се на пачки

Интересното за старите български банкноти е, че те са се печатали в различни държави – САЩ, Англия, Русия, Германия

Цената на една стара българска банкнота стигна 2000 лева на вторичния пазар. Става въпрос за еднолевката от 1974 година, на която се вижда паметника на „Шипка“. Това показва проучване на пазара в интернет.

Тази банкнота е изкарана от обращение в края на 1996 година. До този момент българските пари са били покрити от злато. Това, което е интересно за старите български банкноти е, че те са печатани в различни държави – САЩ, Англия, Русия, Германия.

У нас са печатани във вече несъществуващите „Държавна печатница Дечо Стефанов“, която е била само за ценни книжа и „Държавна печатница“. 

Тези еднолевки с най-лошо качество се продават по около 10 лева за бройка. Банкнотите по 2 хиляди лева не трябва да са прегъвани никъде и да имат вид като на нова банкнота.

Данни на БНБ сочат, че в наличност има над 390 хиляди такива банкноти, никога не били в обращение. И още по-странното е, че БНБ ги продава по 2.40 лева за един брой – с ДДС-то.

Колекционери са си купили цели пачки. В Интернет се появиха прекупвачи, които продават пачки от неизползваните банкноти – 100 броя за 300 лева. Старите зелени двулевки се продават по 4 лева на брой – съхранявани в трезор и в перфектно състояние. Един от продавачите има поредни серийни номера.

Списъкът е дълъг, но по-интересните са тези от 3 лева, 25 лева. Струват по 3.60 лева бройката, има над 100 хиляди бройки наличност. Най-висока е цената на 500 лева банкнота от 1951 година. Цената на една обаче е 79.20 лева с ДДС и има около 200 хиляди бройки.

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук