Мислите си, че са безобидни, но помислете пак! Ето защо трябва да се пазите от прекалено добрите хора

Има един тип хора, които изглеждат супер чаровни, приятни, услужливи, позитивни, любезни, състрадателни и щедри. Това е супер, но всички тези добродетели заедно могат да породят и цял куп от нездравословни модели на поведение.

Ако даден човек се опитва да изглежда прекалено добър и хрисим, разумно е да сте леко подозрителни към него. Прекалено милите, усмихнати хора, често са умели манипулатори.

Ето и 4 причини да не им вярвате:

1. Те имат комплекса на жертвата

Комплексът на жертвата е синдром, който засяга повече хора, отколкото бихте могли да осъзнаете, а освен това е бомба със закъснител. Хората с мъченически комплекси жертват собственото си щастие, здраве и благополучие, за да се грижат за другите, но натрупват гняв и негодувание под повърхността.

Те поддържат фасада на безкористност, поставяйки пред себе си нуждите на другите, но искат да бъдат обсипвани с благодарност и похвали за своето поведение в замяна. Ако не получат признание, те стават пасивно-агресивни и вменяват вина на близките си, спъвайки ги по пътя им.

2. Те могат да бъдат много манипулативни

Прекалено милите хора често са манипулатори. В опит да получат това, което искат, те показват неоправдана обич. Прекалено добронамереното поведение, често е знак за скрити мотиви, макар и не в злонамерена форма.

Родителите често възпитават подобно поведение у децата си, възнаграждавайки ги, когато малчуганите се държат добре. Следователно, не е чудно, че някои деца стават възрастни, които мислят, че могат да получат това, което искат от хората, като ги дарят с най-милата си усмивка. Така те разменят нежност за други ползи.

3. Прекалената доброта не е напълно човешка

Постоянната, прекомерна добронамереност често не е истинска, а е фасада. Всяко зряло човешко същество е съвкупност от емоции, вариращи от доброта и състрадание до ярост и отчаяние. Когато човек е позитивен и добър непрекъснато, може да сте сигурни, че крие и други емоции под повърхността.

Той просто не иска да ги показва, защото държи да бъде възприеман като добър, любезен и сладък. След време обаче, неприятните емоции у този човек може да ескалират и да избухнат като бомба.

4. Тези хора са дразнещи

Прекалено милите хора са скучни и могат да бъдат дразнещи. Едно парче шоколадова торта е нещо хубаво, но ако трябва да изядеш цялата торта, ще ти се догади. Любезните хора, които винаги се държат добре с нас, си имат своите качества, но истината е, че ние се нуждаем от хора, които ще ни критикуват, засрамят, порицаят – те ни дърпат напред.

Именно честните хора са искрените, а не онези които са твърде добродушни, за да ни кажат истината. Прекалено добрите хора всъщност лъжат не само другите, но и самите себе си, което е доста вредно. Те са толкова притеснени да не би да разстроят другите, че често действат несправедливо в различни житейски ситуации.

Източник: tialoto.bg