Мистериозна и зловеща птица се появи във Варна СНИМКИ

Става въпрос за черен гларус, но в България точно толкова тъмна птица не е виждана

През последната седмица една птица се превърна в истинска сензация във Варна. Става въпрос за черен гларус, който се появи в града и изненада всички в морската столица.

Необичайният вид на птицата провокира редица коментари в социалните мрежи, като споровете основно са около това, дали е възможно наистина този черен цвят да е естествен или пък става въпрос за човешка намеса. И докато хората спорят черният гларус е на път да се превърне в един от талисманите на града, а варненци вече искат да му измислят и име.

Николай Танчев е сред първите, които забелязват черната птица във Варна. В района на Археологическия музей.

„Първо помислих, че е врана, но после когато се загледах как другите гларуси го атакуват си казах, че това е нещо необичайно”, разказва той.

Че е врана си помислили и служителите на музея. „Излизам отвън да пуша, оставих цигарата, обръщам се и в един момент птицата зад гърба ми. Аз помислих, че е врана и се почудих "Боже, какво е това?”, обяснява Дора Миткова.

Таня Тодорова казва, че гларусът е бил кротък, позволявал да го погалиш и не бягал. За черният цвят на птицата, хората си имат свое обяснение.

„Това е пигмент. Това е мутация с която природата реагира за това да еволюира по-успешно”, посочва Николай Танчев.

В България точно толкова тъмна птица не е виждана. Има наблюдение преди години по южното Черноморие, на остров Св. Иван, където е най-голямата колония на този вид в България на по-тъмни птици, но не до такава степен черни”, отбелязва отговорникът на „Природозащитни дейности” в Българското дружество за защита на птиците Михаил Илиев в сутрешния блок на Нова ТВ.

Според него възможна причина разбира се е свързана с естествена мутация, която при много организми я има.  „На пигмента меланин, който отговаря за тъмното оцветяване на кожата и различни структури, като пера например, или човка или косми и козина”, казва още Илиев.

Но според орнитолозите дори при мутация няма как да се постигне толкова равномерно оцветяване. А споровете по темата се пренасят и на международно ниво.

А докато хората спорят, птицата не остава без внимание и храна. „Тя се радва на тристепенно меню.

Също така е често сред нас и ние я очакваме отново за поредната разкладка”, разказва Николай Танчев и добавя, че в социалните мрежи е направено допитване, чрез което да бъде избрано най-подходящото име за птицата.

Повече по темата гледайте във видеото.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!