Море изчезна за 190 000 г. и се появи отново СНИМКА

Виновникът за това събитие е тектониката на плочите

Море спретна уникален трик, като изчезна за  190 000 години и се появи отново.

Замисляли ли сте се, какво би се случило, ако хората изсушат Средиземно море, превръщайки го в гигантско солено езеро? Дали дивата природа ще оцелее и ако да, колко време ще отнеме да се възстанови?

Това може да звучи като странни теоретични въпроси, но не и за Херман Сьоргел, баварски архитект, който посвети голяма част от живота си точно на този проект: изграждане на гигантски язовир през Гибралтарския проток, оставяне на Средиземно море да пресъхне и колонизиране на земята, рекултивирана от морето.

Сьоргел организира лекции и документални филми и набира средства до 50-те години на миналия век за проект, който, според него, ще насърчи сътрудничеството между Африка и Европа и ще захранва двата континента чрез гигантски водноелектрически мегапроекти.

Има ли научни данни за феноменът със Средиземно море?

Това, което той не знаеше, беше, че мечтата му вече се е сбъднала в края на миоценската ера, преди 5,5 милиона години, като обикновен резултат от природни сили.

Защото изследванията показват, че Средиземно море е пресъхнало напълно в края на миоценската ера преди около 5,5 милиона години, пише Phys.org.

В най-дълбоките части на Средиземно море морските геолози са открили огромен слой сол с дебелина до три километра. Учените изчисляват, че това са почти милион кубически километра сол.

Такива отлагания показват, че в далечното минало Средиземно море се е изолирало от останалите световни океани. Този период е продължил около 190 хиляди години.

Виновникът за това събитие е тектониката на плочите. Факт е, че Средиземноморският басейн е притиснат между два континента, които все още са в процес на сближаване, премествайки се с 2 см всяка година.

Месински пик на солеността

Когато средиземноморският басейн е бил откъснат от Атлантическия океан в миналото, водите му бързо са се изпарили поради сухия климат на региона, оставяйки след себе си огромни количества сол.

Този период в историята, наречен Месински пик на солеността, беше най-голямото събитие на изчезване, откакто астероид уби динозаврите на Земята преди 65 милиона години.

Фосилни доказателства от преди 12 до 2,6 милиона години показват, че местният морски живот в Средиземно море е на практика изчезнал. Последвалата колонизация на морето от атлантически видове промени завинаги средиземноморската фауна.

Учените отбелязват, че преди Средиземноморската криза 779 вида са били ендемични или живеещи само в Средиземно море. След като морето пресъхва, останали само 86 такива вида, например, всички тропически корали, които били в изобилие преди пресъхването, изчезнали от Средиземно море.

В същото време някои ендемични видове сардини успяха да избегнат изчезването. Морските крави, които са роднини на съвременните морски крави, също успяха да оцелеят при пика на солеността в Месин.

Няколко емблематични вида, като голямата бяла акула и делфините, се появиха в Средиземно море едва след кризата. Още по-интересното е, че сегашното богатство на фауната в западното Средиземноморие се появява едва след повторното наводнение - преди това източното Средиземноморие (Йонийско и Левантийско море) е било дом на по-голям брой различни видове.

Изолацията на Средиземно море била катастрофална за неговата флора и фауна, тъй като голяма част от екосистемата е унищожена. Учените също установиха, че са били необходими повече от 1,7 милиона години, за да се възстанови броят на видовете в Средиземно море.