Може ли високата смъртност да се дължи на горещото лято?
В Средиземноморието лятото беше изключително горещо и продължително, а подобни явления стават все по-чести заради климатичните промени
Загиналите от горещата вълна са с хиляди повече от очакваното, вследствие на горещата вълна, която обхвана Южна Европа това лято, според предварителни данни, предава Bloomberg BG.
В Средиземноморието лятото беше изключително горещо и продължително, а подобни явления стават все по-чести заради климатичните промени, пише Politico.
Италианският град Сиракуза в Сицилия постави нов рекорд за най-горещата максимална температура в Европа от 48,8 градуса по Целзий, който все още не е потвърден. В същото време най-тежката гореща вълна в Гърция от 30 години насам предизвика горски пожари в покрайнините на Атина.
Увеличението на температурите през юни и след това през последната седмица на юли до средата на август, съвпадна със скока в броя на регистрираните смъртни случаи в страните от региона в сравнение със средната стойност за последните пет години, според данни, събрани от Евростат.
Гърция регистрира над 2300 смъртни случая повече в сравнение с последните 5 години, като се изключат регистрираните смъртни случаи от коронавирус между края на юли и средата на август. Само през първата седмица на август са регистрирани около 1400 допълнителни смъртни случая.
В други части на средиземноморския басейн се наблюдава също подобна тревожна тенденция. В рамките на 2 седмици смъртността във Франция достигна своя връх в средата на август с около 1500 смъртни случая повече от средното за 2016-2020 г. Италия регистрира няколко пика в броя починали през летните месеци, като най-лошият беше в края на юни - с над 900 смъртни случая повече за една седмица в сравнение със средната стойност.
„За нас картината е напълно ясна“, каза Паола Микелоци, епидемиолог в регионалната здравна служба на Лацио, която е извършила допълнителен анализ, за да свърже броя на починалите в Италия директно с екстремната жега.
"Увеличението на смъртните случаи със сигурност се дължи на горещите вълни. В Италия най-силно влиянието беше усетено в южната част на страната".
Анализът на Микелоци изключва COVID като възможно обяснение за скока на смъртността, регистриран в Италия.
През лятото смъртността, вследствие на пандемията във Франция, Италия и Гърция беше сравнително ниска. В Испания се наблюдаваше увеличение в смъртните случаи по време на горещините, но картина беше по-сложна заради броят на заразените.
Горещите вълни водят да увеличаване на хоспитализациите поради различни причини като топлинни удари, дехидратация, респираторни и сърдечно-съдови заболявания и бъбречна недостатъчност, както и проблеми с психичното здраве и злополуки, които са по-чести през летните месеци като удавяне и хранително отравяне.
Въпреки че жегата вероятно е фактор за повишената смъртност в страни извън Италия, експертите предупредиха, че трябва да проведат допълнителни изследвания, за да могат да кажат със сигурност колко хора са починали в резултат на повишените температури.
Светът се затопли с около 1 градус по Целзий в сравнение с прединдустриалната ера. Според проучване на ЕС при увеличение на средната годишна температура с над 1,5 градуса, около един на всеки пет души в Европа ще изпита екстремна и смъртоносна гореща вълна през която и да е година.
„Ако се докажат моделите на учените и нищо не бъде направено, тогава след 40-50 г. ще имаме климата на Северна Африка, който е много по-вреден за здравето от мекия средиземноморски климат“, каза Михалис Петракис, природозащитник и бивш директор на Института по околна среда на Атинската обсерватория.