НАСА: Това са условията за живот на Марс, имате ли качествата да обитавате Червената планета?

През 1971 г. млад мъж на име Дейвид Бауи се питаше дали има живот на Марс. Над 40 години по-късно британски учен подлага планетарния въпрос на рокаджията на тест.

Самюъл Пейлър, докторант в Центъра за астробиология към Единбургския университет, бил част от шестимата учени, подкрепени от НАСА, които миналата седмица излязоха от отдалечена инсталация на Хаваите, след като прекараха осем месеца в тренировки за живот на Марс, пише британският вестник Daily Telegraph, цитиран от profit.bg

Условията в инсталацията имитирали дълъг период, прекаран на Червената планета. Нещо като в блокбастъра от 2015 г. „Марсианецът“, но без Мат Деймън.

„Удовлетворяващо е да знаем, че придобитите знания от нашата мисия ще допринесат за бъдещо изследване на Марс и за бъдещо изследване на Космоса като цяло“, споделя Пейлър.

Днес човечеството е по-близо от всякога до изследване на Марс и макар това все още да е далечна перспектива, време е да се запитаме дали имаме необходимите качества, за да сме сред първите хора, които ще живеят на една крачка от Слънцето.

Трудно кацане

Изминали сте 54.6 млн. километра за около 260 дни и сега трябва да паркирате колата, така да се каже. Според Ричард МакГиър Дейвис-младши, един от ръководителите на проекта Mars Human Landing Sites Study в НАСА, космически кораб, който опитва да кацне на повърхността на Марс, ще трябва „да се гмурне дълбоко в атмосферата на Червената планета и да премине по-близо до повърхността, отколкото преди“.
Предишните „посетители“ са били много по-тежки, за да се снижат до такова ниво, така че космическият кораб трябва да е възможно най-лек, което е доста тежък проблем, при положение че трябва да вземете къщата си при пътуването.

Това означава, че може би ще трябва да пътувате без модерни „луксове“, като парашути или еърбег. Бихте ли поели този риск?

Жилищна криза

Когато Барак Обама беше президент, той призова САЩ да изпратят хора на Марс до 2030 г. Това изглежда доста невероятна перспектива при новия лидер Доналд Тръмп.

Милиардерът Илон Мъск направи подобно твърдение, разкривайки плана си да помогне за установяването на колония от един милион души на Червената планета до 50-те години на новия век. Как ще изглежда този марсиански град?

В началото на годината НАСА представи своята концепция за жилища на Марс. Наречени „ледени къщи“, те представляват надуваеми инсталации, покрити с лед, който да защитава жителите от екстремните температури и високата радиация.
Иглутата включват кухня, всекидневни, парник, в който да отглеждате зеленчуците си, и библиотека. НАСА съобщи, че къщите могат да се надуят и да се покрият с лед от Марс за около 400 земни дни.

Друг вариант е транспортирането на тежки изкопни машини на Марс за създаване на подземни подслони – сложна и изключително скъпа концепция. При всички случаи престоят на Червената планета далеч няма да е луксозно изживяване.

Кухнята

Водата може да бъде извлечена от почвата на Марс чрез загряване на повърхността до изпаряването й. Но храната, която носим от Земята, ще служи само в извънредни случаи, а това означава, че астронавтите ще трябва да ядат колкото се може повече пресни продукти.
Производството на храна ще става в „ледените къщи“, а посевите ще растат при изкуствено осветление, така че очаквайте множество храни на основата на картофи.

Изследователят от НАСА Вики Клоерис казва, че има реална възможност храната да втръсне на обитателите на Червената планета. „Ако хората нямат достатъчно разнообразие или се отегчат наистина от хранителната система, те ядат достатъчно, за да оцелеят“, допълва Клоерис.
Така че е много възможно водораслите и насекомите да бъдат част от диетата на Марс. Да се надяваме, че обичате картофена салата.

Недостиг на сън

Ако представата ви за идеална неделна сутрин е излежаване под завивките, тогава пътуването до Марс вероятно не е за вас. През 2011 г. шестима мъже излязоха от капсулата си без прозорци в Русия, след като останаха в симулатора си на космически кораб 520 дни (много оптимистично време да стигнете и да се върнете от Марс).

Четирима от шестимата мъже са страдали от проблеми със съня. Един от членовете на екипажа живеел на 25-часов ден, което означава, че на всеки две седмици се стигало до етап, в който за всички било средата на деня, но за него било като средата на нощта.
Друг член на екипажа имал частичен хроничен недостиг на сън. Изследователите твърдят, че осветлението е проблем и всяка реална мисия ще изисква осветление, което прилича повече на светлината на Земята.

Медицински проблеми

Допитване сред 2000 души във Великобритания, осъществено от National Geographic установи, че почти една трета от хората биха обмислили да живеят на Марс за известно време. Но мислили ли са за вероятно увреждане на мозъка?

Всяка мисия до Марс неизбежно би довела до излагане на космическа радиация, а беше доказано, че тя причинява увреждане на мозъка при гризачите. Възможно е това да се случи и с астронавтите, навлезли дълбоко в Космоса. Галактическите лъчи могат да повишат и риска от рак сред местните жители.

Възможна е също загуба на костна и мускулна плътност, но след години на изследвания, НАСА изглежда е разрешила този проблем. Лекарства, сходни с тези, които се използват на Международната космическа станция, и интензивната физическа дейност могат да помогнат на хората да поддържат добрата си физическа форма на Червената планета.

Носталгия

Няма нужда да споменаваме, че толкова дълго време далеч от дома ще е неприятно преживяване. От Луната Земята все още се вижда доста добре, но от Марс планетата, която сте наричали свой дом, ще бъде само точка в небето.
В книгата си „Космическа психология и психиатрия“ Ник Канас и Дитрих Манзи посочват редица проблеми с психиката, които могат да възникнат от този вид носталгия.

Според тях дългото отсъствие от Земята „може да доведе до различни индивидуални реакции, включително безпокойство, депресия, намерения за самоубийство и дори психотични симптоми, като халюцинации и бълнуване“.
При днешните технологии експедиция до Марс и обратно ще отнеме две-три години. Така че ако сте домашар, може би е по-добре да не кандидатствате.