Астрономи от Австралийския национален университет установиха, че е налице голямо изтичане на водород от Малкия Магеланов облак - галактика джудже, която е спътник на Млечния път заедно с Големия Магеланов облак, съобщи Сайънс алърт. Загубата на междузвездно вещество допринася за прекратяване на звездообразуването.

Малкият Магеланов облак се намира на 200 хиляди светлинни години от Земята. Диаметърът му е 7 хиляди светлинни години, т.е. над 10 пъти по-малък е от този на Млечния път. Малкият Магеланов облак е гравитационно свързан с Големия Магеланов облак и е съединен с него посредством възникнал вследствие на приливни сили "мост" от междузвезден газ.

В галактиката джудже има много от т.нар. рентгенови двойни звезди - двойни звезди, които са ярки в рентгеновия диапазон на спектъра, и масивни звезди.

Учените наблюдавали Малкия Магеланов облак с помощта на австралийския радиоинтерферометър АСКАП (ASKAP - Australian Square Kilometre Array Pathfinder). Било преценено количеството на напускащия галактиката атомен водород - основната необходима за звездообразуването съставка. Изтичането на студен газ е от централна област, където все още се раждат звезди. Така Малкият Магеланов облак бавно умира вследствие на постепенна загуба на нужната за звездообразуването енергия.